Ahmet Fetgeri Aşeni kimdir?

Türk jimnastikçi, spor yöneticisi ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün 6. başkanı ve kurucuları arasında yer alan Ahmet Fetgeri Aşeni kimdir?
Barış Yılmaz
|
19 Kasım 2023, Pazar - 12:39
Ahmet Fetgeri Aşeni kimdir?

Türk jimnastikçi ve spor yöneticisi Ahmet Fetgeri Aşeni, 1886 yılında Yanık köyünde dünyaya geldi ve Türk spor tarihinde önemli bir yer edindi. Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün kurucuları arasında yer alarak, kulübün 6. başkanlığını üstlendi.

Ahmet Fetgeri Aşeni, sadece Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nde değil, aynı zamanda Türkiye Güreş Federasyonu'nun ve Türkiye Atletizm Federasyonu'nun başkanlığı gibi üst düzey görevlerde de bulundu. Spor yöneticiliğindeki başarılarıyla tanınan Aşeni'nin kardeşi Mehmet Ali Fetgeri, bir jimnastikçi ve halterci olarak spor dünyasına katkı sağlamış, kızı Suat Fetgeri ise eskrim sporuyla adından söz ettirmiştir.

Ahmet Fetgeri Aşeni'nin mirası, İstanbul'un Şişli ilçesine bağlı Fulya semtinde yer alan Ahmet Fetgeri Spor Salonu ile yaşamaya devam ediyor. 1985-2005 yılları arasında hizmet veren bu spor salonu, Aşeni'nin adını yaşatmaya devam ediyor ve spor tutkunlarına geniş bir alan sağlıyordu.

Ahmet Fetgeri Aşeni'nin spora ve spor yönetimine olan katkıları, Türk spor tarihindeki önemli isimlerden biri olarak anılmaya devam ediyor. Beşiktaş camiasında ve Türk sporunda bıraktığı etki, onun öncü ve etkileyici bir figür olduğunu gösteriyor.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110688/ahmet-fetgeri-aseni-kimdir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.