Ali Sami Yen kimdir?

Türk futbolcu, teknik direktör ve spor yöneticisi, Edebiyatçı Şemseddin Sâmi'nin ikinci oğlu olan Ali Sami, Galatasaray SK'nın kurucuları arasında yer alan
Barış Yılmaz
|
19 Kasım 2023, Pazar - 14:01
Ali Sami Yen kimdir?

Türk futbolunun öncülerinden biri olan Ali Sami Yen, 20 Mayıs 1886'da İstanbul'un Kandilli semtinde doğdu. Edebiyatçı Şemseddin Sâmi'nin oğlu olarak dünyaya gelen Ali Sami, Galatasaray SK'nın kurucuları arasında yer alıyor.

Yaşam Öyküsü: Ali Sami Yen, Galatasaray Lisesi'ndeki edebiyat dersinde sınıf arkadaşlarıyla bir futbol kulübü kurma kararı aldı. Bu karar, 1905 yılında Türkiye'nin ilk spor kulüplerinden biri olan Galatasaray Spor Kulübü'nün kurulmasına öncülük etti. Ali Sami Yen, kulübün bir numaralı kurucu üyesi olarak tarih sahnesine çıktı ve 1906'da Galatasaray Lisesi'nden mezun oldu.

Spor Yöneticiliği ve Millî Takım: Galatasaray'da toplamda 14 yıl başkanlık yapan Ali Sami Yen, aynı zamanda Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi'nin başkanlığını da üstlendi. 1924 Yaz Olimpiyatları'na katılan Türk kafilesinin başkanlığını yaparak ülkesini uluslararası arenada temsil etti. Ayrıca, Türkiye Millî Futbol Takımı'nın Romanya ile oynadığı ilk maçta teknik direktörlük görevini üstlendi.

Mirasa İsim Bırakışı: Ali Sami Yen'in ismi, Galatasaray'ın maçlarını oynadığı stada verildi ve aynı zamanda 2007 yılında inşa edilen spor kompleksine de Ali Sami Yen Spor Kompleksi adı verildi.

Ali Sami Yen, 1951 yılında vefat etti. Feriköy Mezarlığı'nda toprağa verilen futbolun öncü ismi, Türk spor tarihinde unutulmaz bir miras bıraktı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110705/ali-sami-yen-kimdir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.