Serdar Akar kimdir?

Türk yönetmen ve senaristtir ve başarılı eserlere imza atmış olan Serdar Akar kimdir?
Suat Mutlu
|
19 Kasım 2023, Pazar - 15:28
Serdar Akar kimdir?

Türk yönetmen ve senarist Serdar Akar, 13 Ekim 1964 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi. Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-TV Bölümü'nde eğitim aldı ve 2000 yılında başarıyla tamamladı.

Profesyonel kariyerine henüz öğrenciyken Mahinur Ergun'un yönettiği "Med-Cezir Manzaraları" adlı filmde yönetmen yardımcısı olarak adım atan Akar, daha sonra Orhan Oğuz, Tunca Yönder, Kadir Sözen, Mustafa Altıoklar ve Erden Kıral gibi önemli isimlere asistanlık yaptı.

Kariyerinde 1994-1997 yılları arasında birçok TV dizisinin yönetmenliğini üstlenen Akar, aynı dönemde kendi yazıp yönettiği kısa film olan "Tanabata Matsuri" ile de dikkat çekti. 1998'de, "Gemide" ve "Laleli'de Bir Azize" filmlerinin senaryosunu yazarak yönetmenliğini üstlendiği iki filmi aynı anda çekti.

2000 yılında, çocukluğu ve gençliği geçtiği kasaba ile ailesinin hikayesini anlattığı "Dar Alanda Kısa Paslaşmalar" adlı filmi yazıp yöneterek büyük bir başarı elde etti.

2001'de "Maruf"u yöneten Akar, sonrasında kendi kurduğu "Yeni Sinemacılar"ı bırakarak dizi yönetmenliğine odaklandı. 2005'te ise Kurtlar Vadisi Irak adlı uzun metrajlı bir senaryoyu yönetti.

2006'da kurduğu Filmakar şirketi aracılığıyla "Barda" filmini çeken Serdar Akar, 2007'de Tarkan Karlıdağ ile birlikte kurduğu Adam Film ile "Elveda Rumeli" dizisine imza attı. Aynı yılın Kasım ayında, Tiyatroadam'ı kurarak tiyatro sahnesine de adım attı.

2009'da "Gecenin Kanatları" filmi ile dikkat çeken Akar, 2010-2011 yıllarında "Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi" dizisinin yanı sıra, aynı dizinin "Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm" ve "Behzat Ç. Ankara Yanıyor" filmlerini de yönetti.

Son yıllarda "İnadına Yaşamak," "Cinayet" gibi dizilerde yönetmenlik yapan Akar, 2013'te Kemal Uzun ile birlikte "Çanakkale: Yolun Sonu" filminin yönetmenliğini üstlendi. 2017 yılında "Payitaht Abdülhamid" dizisine başladı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110718/serdar-akar-kimdir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.