Emrah Serbes kimdir?

Başarılı Türk yazar ve senarist olan Emrah Serbes kimdir? Emrah Serbes nereli, kaç yaşında?
Suat Mutlu
|
19 Kasım 2023, Pazar - 16:15
Emrah Serbes kimdir?

Türk yazar ve senarist Emrah Serbes, 28 Ocak 1981 tarihinde Yalova'da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin tiyatro bölümünden mezun olan Serbes, Zaman gazetesi, Radikal 2 ve Hayvan dergisi gibi platformlarda söyleşiler, tiyatro eleştirileri ve yazılar gerçekleştirdi.

Serbes'in ilk romanı "Her Temas İz Bırakır" ve ikinci romanı "Son Hafriyat" büyük ilgi gördü. Ayrıca, "Behzat Ç." karakteriyle ünlenen yazarın eserleri Almanca'ya da çevrildi. Öykü kitabı "Erken Kaybedenler" 2009'da raflardaki yerini aldı.

Yazar, "Behzat Ç." karakterini televizyon dizisi ve sinema filmi olarak uyarlayarak büyük başarı elde etti. Bu süreçte dizi için yazdığı 10 bölüm senaryo ile dikkat çekti. Aynı isimle sinemaya uyarlanan "Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm" filminin senaryosunu yazarak sinema dünyasında da adını duyurdu.

Serbes'in diğer önemli eserleri arasında "Hikâyem Paramparça", "Deliduman" ve "Müptezeller" bulunmaktadır. Ayrıca, kısa hikayeleri Ot ve Kafa dergilerinde yayımlandı.

Yazarın hayatındaki trajik bir olay, 22 Eylül 2017'de İzmir-Aydın otoyolunda alkollü halde geçirdiği trafik kazası oldu. Kazada, eniştesi ve bir ailenin üç ferdi hayatını kaybetti. Emrah Serbes, kazayı üstlenerek sosyal medya üzerinden itiraf etti ve tutuklandı. Mahkemede kusurlu bulunarak 13 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ancak COVID-19 pandemisi tedbirleri kapsamında tahliye edildi.

Son olarak, yazar 4 Haziran 2022'de Hilal Doğru Serbes ile evlendi.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110724/emrah-serbes-kimdir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.