İsrail 43 günde Gazze'de 104 BM personelini öldürdü

Terör örgütü İsrail’in Gazze Şeridi'ne yönelik yoğun saldırılarında yaşamını yitiren BM (Birleşmiş Milletler) personeli sayısı 104'e yükseldi.
Mevlüt Peker
|
19 Kasım 2023, Pazar - 18:55
İsrail 43 günde Gazze'de 104 BM personelini öldürdü

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), 18 Kasım'da İsrail'in Gazze'nin kuzeyinde düzenlediği hava saldırısında bir BM personelinin daha hayatını kaybettiğini duyurdu. Bu son kayıpla birlikte, 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye düzenlenen saldırılarda ölen BM personeli sayısının 104'e yükseldiği belirtildi. Bu durum, BM tarihinde çatışmalarda en yüksek personel kaybı olarak kayıtlara geçti.

İsrail'in Gazze işgalinde son gelişmeler

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'in Filistinlilere ve kutsal değerlerine yönelik ihlallerine karşılık olarak 7 Ekim sabahı kapsamlı bir saldırı başlatmıştı. Bunun üzerine İsrail ordusu da Gazze'ye yoğun hava saldırıları gerçekleştirdi. İsrail'de bu saldırılarda 310'undan fazlası asker olmak üzere 1200 kişinin hayatını kaybettiği, 5 bin 132 kişinin yaralandığı bildirildi. İsrail ordusuna göre, bu dönemde Gazze içinde ve Lübnan sınırında toplam 383 İsrail askeri öldürüldü. Ayrıca, Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunduğu belirtiliyor.

Gazze'deki hükümete göre, İsrail saldırılarında en az 12 bin 300 kişi, bunların 5 bini çocuk ve 3 bin 300'ü kadın, hayatını kaybetti. Batı Şeria ve Kudüs'te de İsrail güçlerinin saldırıları sonucu 214 Filistinli öldü. İsrail ordusu, Gazze'deki hastaneleri ve sivil yerleşim alanlarını da hedef aldı. Ayrıca, İsrail ve Hizbullah arasında sınırda yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah mensubu ve 6 İsrail askeri ölümü kaydedildi.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110737/israil-43-gunde-gazzede-104-bm-personelini-oldurdu
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.