Hrant Dink’in katili Ogün Samast için yeni iddianame

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i gazete binası önündeki kaldırım üzerinde öldüren Ogün Samast hakkında yeni iddianame hazırlandı. Samast için silahlı terör örgütüne üye olmamakla beraber “silahlı terör örgütü adına suç işlemek” suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapis cezası istendi.
Mevlüt Peker
|
19 Kasım 2023, Pazar - 19:35
Hrant Dink’in katili Ogün Samast için yeni iddianame

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Hrant Dink cinayetiyle ilgili yeni bir iddianame hazırladı. 19 Ocak 2007’de Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürüldüğü olayda, cinayeti işleyen Ogün Samast’ın tahliye edilmesinin ardından bu yeni gelişme yaşandı. İddianamede, Arat, Delal, Hasrof, Rahil Dink ve Sera Dink Nazarıan müşteki olarak yer aldı.

Ogün Samast’a yönelik suçlamalar

Samast, "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte silahlı terör örgütü adına suç işlemek" suçundan yedi yıl altı aydan 12 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanacak. İddianame, İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Bu arada, Yasin Hayal "suç örgütü yöneticisi olmak", Erhan Tuncel ve Samast ise "suç örgütü üyesi olmak" suçlarından yargılanacak.

Samast’ın ifadesindeki kritik detaylar

Samast’ın 2014'te verdiği ifade de iddianamede yer aldı. Bu ifadede, Yasin Hayal ile Erhan Tuncel’in "Ramazan Akyürek ve Fuat müdür" isimlerini anıp, "Sırtımız sağlam" ifadesini kullandıkları belirtildi. Samast, bu konuşmaları duyunca dikkat kesildiğini ve Yasin Hayal’in kendisine cinayet planını anlattığını aktardı.

Ogün Samast’ın örgütle bağlantıları

İddianamede, Samast'ın FETÖ/PDY üyesi olmadığına dair somut delil bulunamasa da, örgütün yönetici ve üyeleriyle belli bir irtibatının olduğu ifade edildi. Samast'ın, Dink cinayetini işlerken ve sonrasında örgütün çıkar ve amaçları doğrultusunda hareket ettiği belirtildi. Samast iddianamede "suça sürüklenen çocuk" olarak nitelendirildi.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110739/hrant-dinkin-katili-ogun-samast-icin-yeni-iddianame
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.