Hamas: İsrail’in 7 Ekim’de sivilleri vurduğu ortaya çıktı

Açıklama yapan Hamas, İsrail'in 7 Ekim'de festival alanında sivilleri de vurmasının, Gazze'de uydurduğu yalanları ortaya çıkardığını bildirdi.
Mevlüt Peker
|
19 Kasım 2023, Pazar - 22:01
Hamas: İsrail’in 7 Ekim’de sivilleri vurduğu ortaya çıktı

Haaretz gazetesinin yaptığı bir habere göre, bir İsrail savaş helikopteri, Gazze sınırında düzenlenen bir festivale katılan sivilleri vurdu. Bu olay, Hamas'ın İsrail'in Gazze'ye yönelik eylemleri hakkındaki iddialarını destekleyen bir gelişme olarak değerlendirildi.

Hamas'tan açıklama: İsrail yalanları çürütüldü

Hamas, Haaretz'in haberini referans göstererek, İsrail'in Gazze'deki eylemlerini gerekçelendirmek için kullandığı yalanların deşifre olduğunu belirtti. Açıklamada, 7 Ekim'de Gazze sınırında gerçekleşen sivil kayıplarla ilgili İsrail medyasında yer alan haberlerin, İsrail hükümetinin olayla ilgili uydurduğu yalanları kanıtladığı vurgulandı.

Yanlış iddialar ve çarpıtılmış anlatılar

Hamas, İsrail'in, "çocukların öldürüldüğü, başlarının kesildiği ve sivillerin yakıldığı" gibi iddialarının, Haaretz'in haberindeki bilgilerle çürütüldüğünü dile getirdi. Ayrıca, bir İsrail yetkilisinin açıklamalarının, direniş güçlerinin Yahudi yerleşimcileri yaktığı yönündeki iddiaları da çürüttüğü belirtildi.

Uluslararası topluma çağrı: Soruşturma ve yargılama

Hamas, açıklamasında, İsrail'in Gazze'deki hastanelere yönelik eylemlerinin de faşist nitelikte olduğunu ve dünyayı kandırma planlarını içerdiğini belirtti. Ayrıca, uluslararası topluma, Gazze'deki ihlallerin durdurulması ve savaş suçlarıyla ilgili bir mahkeme kurulması çağrısında bulundu.

ABD ve Batılı ülkelerin tutumu eleştirildi

Hamas, ABD, Batılı ülkeler ve Batı medyasının, İsrail'in yalan anlatısını benimseyerek Filistin halkına karşı işlenen soykırımı destekleyen duruşundan vazgeçmeleri gerektiğini ifade etti. Haaretz'in haberinde, festivalde 364 kişinin öldürüldüğü belirtilmişti.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110746/hamas-israilin-7-ekimde-sivilleri-vurdugu-ortaya-cikti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.