Filistin, İsrail’i suçladığı açıklamasını sildi

Filistin, "Müzik festival alanındaki sivilleri İsrail askerleri öldürdü” açıklaması yaptı. Netanyahu tepki gösterince açıklama silindi.
Mevlüt Peker
|
19 Kasım 2023, Pazar - 23:32
Filistin, İsrail’i suçladığı açıklamasını sildi

Filistin Dışişleri Bakanlığı, bir İsrail savaş helikopterinin, 7 Ekim'de Hamas mensuplarına ateş açarken sivilleri de vurduğuna dair iddialar üzerine bir açıklama yaptı. İsrail basınındaki haberlere göre, İsrail polisinin yaptığı soruşturmada İsrail ordusuna ait helikopterlerin, Gazze sınırındaki İsrail kentlerine sızan Hamas mensuplarına ve bölgedeki bir festivale katılan sivillere ateş açtığı tespit edildi. Filistin Dışişleri Bakanlığı, bu durumun İsrail'in Hannibal Protokolünü uyguladığını ve sivil yerleşim yerlerinde yıkım gerçekleştirildiğini belirtti. Açıklamada, İsrail basınında yer alan haberlerin çelişkili olduğu ve 7 Ekim'deki olayların gerçek yüzünü yansıtmadığı vurgulandı.

Netanyahu'nun eleştirisi ve Filistin'in paylaşımı kaldırması

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasını sert bir dille eleştirdi ve bunu "gerçeğin tamamen tersine çevrilmesi" olarak nitelendirdi. Netanyahu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı geçmişte Holokost'u inkar etmekle suçlayarak, şimdi de 'Hamas katliamının' varlığını inkar ettiğini iddia etti. Bu açıklamadan sonra Filistin Dışişleri Bakanlığı'nın ilgili açıklamayı sosyal medya hesaplarından kaldırdığı görüldü. Haaretz gazetesinin haberinde, İsrail helikopterinin 7 Ekim'de İsrail içine sızan Hamaslılar ve müzik festivaline katılan sivilleri vurduğu ve bu olayda 364 kişinin öldürüldüğü belirtilmişti.

Hannibal protokolü nedir?

Hannibal Protokolü, ordunun, bir askerin kaçırılmasını önlemek için gerekli her türlü eylemi yapmasına izin veren bir kuraldır. Bu protokol, kaçırılan askerle birlikte, kaçıran kişilerin de öldürülmesini içerebiliyor. Bu protokol, askerlerin kaçırılmasını önlemek için tasarlanmış olup, uygulamaları sıkça tartışma konusu olmuştur.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110750/filistin-israili-sucladigi-aciklamasini-sildi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.