İsrailli Bakan: Filistinliler başka ülkelere yerleştirilsin

Bir İsrailli bakan daha Gazze’de yaşayan Filistinlilerin “başka ülkelere yerleştirilmesi” gerektiğini savundu.
Mevlüt Peker
|
20 Kasım 2023, Pazartesi - 00:21
İsrailli Bakan: Filistinliler başka ülkelere yerleştirilsin

İsrail İstihbarat Bakanı Gila Gamliel, Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin diğer ülkelere "gönüllü olarak yerleştirilmesi" için uluslararası toplumun desteğini talep etti. Jerusalem Post gazetesine yazdığı makalede, Gazze'deki durumun çözümsüz kaldığını ve İsrail'in sınıra duvarlar inşa etme gibi çeşitli yöntemler denediğini fakat başarılı olamadığını belirtti. Gamliel, Gazze'deki Filistinlilerin başka ülkelere yerleştirilmesinin hem İsrailliler hem de Filistinliler için faydalı olacağını iddia etti.

UNRWA ve Mısır'a yönelik eleştiriler

Gamliel ayrıca, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'nı (UNRWA) eleştirdi. UNRWA'nın Gazze'nin yeniden inşası için başarısız olduğunu söyleyerek, uluslararası toplumun yerleşim masraflarına katkıda bulunabileceğini önerdi. İstihbarat Bakanlığı'nın, Gazze'deki sivillerin Mısır'ın Sina Yarımadası'na zorla göç ettirilmesi önerisini içeren bir belge hazırladığı da ifşa edildi.

Diğer İsrailli bakanlardan benzer açıklamalar

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir de benzer görüşleri dile getirdi. Smotrich, Gazzelilerin gönüllü göçünün hem Yahudilerin hem de Arapların acılarını sonlandıracağını savundu. Ben-Gvir, Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin başka ülkelere sürgün edilmesi çağrılarına destek verdi. Miras Bakanı Amihai Eliyahu, Gazze'deki Filistinlilerin İrlanda'ya veya çöllere göç etmeleri gerektiğini belirtti ve Gazze'ye nükleer bomba atılmasının bir seçenek olduğunu öne sürdü.

Gazzelileri, Filistinlileri başka ülkelere sürmek isteyen bakanların listesi şu şekilde oluştu:

İsrail İstihbarat Bakanı Gila Gamliel: Gazzeliler başka ülkelere yerleştirilmeli!

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich: Gazzeliler göç etmeli, dünya ülkeleri onları kabul etmeli

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir: Gazzeliler başka ülkelere sürgün edilmeli.

İsrail Miras Bakanı Amihai Eliyahu: Gazze’ye nükleer bomba atılması seçeneklerden biri. İrlanda’ya ya da çöllere gidebilirler.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110753/israilli-bakan-filistinliler-baska-ulkelere-yerlestirilsin
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.