El-Evvel esmasının anlamı, fazileti, sırları ve zikir sayısı

Allah’ın en güzel isimleri olan Esmaül Hüsna'nın bir parçası olan El-Evvel esmasının anlamı, önemi ve faziletleri üzerine yaptığımız detaylı incelemeyle karşınızdayız. El-Evvel esması ne anlama gelir? Bu özel esmanın olumlu etkileri nelerdir El-Evvel esması hakkında merak edilenleri ele aldık. İşte konuyla ilgili tüm derinlikler...
Zeliha Demirci
|
20 Kasım 2023, Pazartesi - 11:40
El-Evvel esmasının anlamı, fazileti, sırları ve zikir sayısı

"El-Evvel", "Her şeyden önce gelen", "Başlangıcı olmayan" anlamına gelir. Bu isim, Allah'ın varlığının başlangıcı ve sonu olmadığını, O'nun zaman ve mekandan münezzeh olduğunu ifade eder. "El-Evvel", Allah'ın evrenin ve varlığın başlangıcından önce de var olduğunu, her şeyin yaratıcısı ve başlatıcısı olduğunu vurgular. Bu isim, aynı zamanda O'nun ebediyetini ve değişmezliğini de simgeler. İslam inancında, Allah'ın bu ismi, O'nun sınırsız ve başlangıçsız varlığını ve kudretini temsil eder.

İşte El-Evvel zikrinin faziletleri

Zikir adedi: 37

Zikir saati: Güneş

Günü: Pazar 

  • "El-Evvel" ismini her gün veya her namazdan sonra 37 kez zikredenler, Cenab-ı Hak tarafından bütün istek ve ihtiyaçlarına kavuşur, duaları kabul olur.
  • Esaslarına uygun şekilde zikredenler, giriştikleri her işte başarıya ulaşır, hiçbir teşebbüslerinde zarara uğramazlar ve maddi manevi birçok fayda sağlarlar.
  • Bu ismi sürekli okuyan öğrenciler, daima sınıflarının birincisi olur; memurlar okuduklarında mesleklerinin en üst basamaklarında yer alırlar.
  • Misafir olanlar, cuma günleri okumaya devam ettiklerinde, sağ salim eş ve dostlarına, akraba ve ailelerine kavuşurlar.
  • Evladı olmayanlar, dört cuma üst üste "Ya Evvel" diye samimiyetle zikrettiklerinde, Allah yanında duaları kabul olur ve eğer tıbbi bir engel yoksa, Allah'ın izniyle ve kudretiyle çocuk sahibi olurlar.


http://www.ankaramasasi.com/haber/2110765/el-evvel-esmasinin-anlami-fazileti-sirlari-ve-zikir-sayisi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.