İsrail esir takasına yeşil ışık yaktı

İsrail devlet televizyonundan yapılan açıklamada, “İsrail esir takasına yeşil ışık yaktı, Hamas'ın yanıtını bekliyor” denildi.
Mevlüt Peker
|
21 Kasım 2023, Salı - 00:23
İsrail esir takasına yeşil ışık yaktı

İsrail devlet televizyonu KAN’da konuşan analist Roi Şaron, İsrail'in Hamas ile yapılacak esir takası anlaşmasına "yeşil ışık" yaktığını ve Hamas'ın yanıtını beklediğini bildirdi. Şaron, Tel Aviv yönetiminin Hamas'ın taleplerini kabul ettiğini ve şimdi Hamas'ın ciddi bir adım atmasını beklediklerini ifade etti.

ABD Başkanı Biden'dan açıklama

ABD Başkanı Joe Biden, Gazze'deki esirlerin serbest bırakılması konusunda bir anlaşmanın yakın olduğuna inandığını belirtti. Biden, Şükran Günü'nde düzenlenen "hindi affetme töreni"nde bu konuda açıklama yaparak, konuşmaya hazır olmadığını ancak anlaşmanın yakın olduğuna inandığını dile getirdi.

Kassam'ın elinde 239 esir var, İsrail daha az önce 300'den fazla Filistinliyi aldı

Bu arada, İsrail güçleri, Gazze Şeridi'nde 300'den fazla kişiyi çeşitli Filistinli örgütlere üye oldukları gerekçesiyle gözaltına aldı. İsrail ordusunun açıklamasına göre, bu kişiler sorgulanmak üzere İsrail'e getirildi ve geçici bir sorgu merkezi sabit bir tesis haline getirildi. Söz konusu merkezin yeri ile ilgili bilgi verilmedi.

Esirlerin durumu ve önemi

Şaron'un açıklamalarına göre, İsrail’e göre, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor. Bu, İsrail-Hamas arasındaki anlaşmanın içeriğini etkileyecek. Biden'ın açıklamaları ve İsrail'in devam eden alıkoyma politikaları da bu bağlamda dikkat çekiyor.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110900/israil-esir-takasina-yesil-isik-yakti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.