Eski İsrail Başbakanı Ehud Barak'tan tünel itirafı

Eski İsrail Başbakanı Ehud Barak, Şifa Hastanesinin altındaki sığınakları 40-50 yıl önce İsrail'in inşa ettiğini söyledi.
Ersin Küçükbarak
|
21 Kasım 2023, Salı - 09:34
Eski İsrail Başbakanı Ehud Barak'tan tünel itirafı

Barak, CNN televizyonunda Christiane Amanpour'a açıklamalarda bulundu.

Amanpour konuğuna İsrail'in, Gazze'deki Şifa Hastanesinin altında Hamas karargahı olduğu iddialarını sordu.

 Ehud Barak'ın yanıtı ise oldukça şaşırtıcıydı.

İsrail eski başbakanı, "Uzun yıllardır, Şifa'nın altında İsrailli inşaatçılar tarafından yapılan sığınakların olduğu ve buraların Hamas karargahı olarak kullanıldığı biliniyor. Ve birkaç tünelin kesişimi bu sistemin bir parçası." ifadelerini kullandı.

Barak'ın bu yanıtı karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Christiane Amanpour, "Burasının İsrailli mühendisler tarafından mı inşa edildiğini söylüyorsunuz? Kendinizi yanlış mı ifade ettiniz?" sorusunu yöneltti.

Ehud Barak ise sunucunun sorusunu "Muhtemelen 40 ya da 50 yıl önce yerleşkenin sınırlı alanı içinde hastanenin operasyonlarına daha fazla alan açmak adına bu sığınakların inşa edilmesine yardımcı olmuştuk." şeklinde yanıtladı.

İsrail'in Gazze'deki Şifa Hastanesi baskını

İsrail ordusu önce Şifa Hastanesini vurmuş daha sonra da baskın düzenlemişti.

Baskın sonrası İsrail Ordusu tüneller ve cephanelikler yerine binada bulduğunu iddia ettiği paslı silahlar ve birkaç kamerayı saldırısına kanıt olarak sunmuş ancak bunlar uluslar arası basında yeterli bulunmayıp eleştirilere neden olmuştu.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110923/eski-israil-basbakani-ehud-baraktan-tunel-itirafi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.