Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri bahçeli görüşmesinde 50+1 de gündeme gelecek

Cumhurbaşkanı seçiminde aranan “50+1” oy şartında değişiklik tartışmasında gözler MHP lideri Bahçeli’ye çevrildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin perşembe günü yapmaları beklenen görüşmede bu başlığın da gündeme gelmesi bekleniyor.
Ersin Küçükbarak
|
21 Kasım 2023, Salı - 10:08
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri bahçeli görüşmesinde 50+1 de gündeme gelecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçilebilmek için gerekli olan 50+1 oy şartını tartışmaya açtı.

Bunu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve istikrarın şartı olarak görüp savunan MHP Lideri Devlet Bahçeli ile Cumhurbaşkanı Erdoğan Perşembe günü bir araya gelecek.

Siyasette ve kamuoyunda tartışılan mini bir paket ile Meclis’e getirilmesi beklenen Anayasa Değişiklik Paketi bu görüşmede değerlendirilecek.

İki liderin yerel seçimlerde Ak Parti ve MHP İttifakı amacıyla kurmayların yürüttüğü çalışmaları da masaya yatırması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin, ittifak çalışmalarına son noktayı koymaları öngörülüyor.

Ak Parti’de 50+1 değerlendirmeleri

50+1 düzenlemesi ilk konuşulduğu günden bu AK Parti içinde de tartışma konusu oldu.

AK Parti kurmayları,  40+1’in en başta değerlendirildiğine işaret ediyor.

Bunun yanı sıra “belediye seçimi gibi birinci olan mı kazansın?” noktasında da değerlendirmeler yapıldığını belirten kurmaylar,  henüz netleşen bir şey olmadığını ve bu konuyu konuşacaklarını ifade ediyor.

“Kaçınılmaz”

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi bir istikrar sistemi olduğuna işaret eden Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da dün katıldığı bir programda soru üzerine, “Sistemde revizyon ihtiyacı varsa oturup konuşulur, bundan kaçınılmaz” şeklinde konuştu.

Bakan Tunç şunları söyledi:
http://www.ankaramasasi.com/haber/2110926/cumhurbaskani-erdogan-ve-mhp-lideri-bahceli-gorusmesinde-501-de-gundeme-gelecek
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.