Kahramanmaraş depremi sonrası patlayan yapı testleri sıfıra indi

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası yapı testlerine talep patladı. Ancak depremin üzerinden bir yıl geçmeden yapı testi isteği sıfır noktasına indi. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Can Altunışık, “Bu depremin birinci yılına girmeden halkımızın rahat şekilde depremi unuttuğu anlamına geliyor” dedi.
Ersin Küçükbarak
|
21 Kasım 2023, Salı - 12:10
Kahramanmaraş depremi sonrası patlayan yapı testleri sıfıra indi

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremleri 11 ilde yıkıma yol açtı.

Deprem sonrası Türkiye genelinde bina dayanıklılık testi başvuruları artış gösterdi.


Kamu binalarının, AFAD tarafından hazırlanan ‘Deprem Yönetmeliği’ne uygunluğu ve performansları analiz edilmeye başlandı.

Ancak dayanıklılık testi talep patlaması kısa sürdü.

Depremin üzerinden 1 yıl geçmeden İstanbul başta olmak üzere birçok kentte bina dayanıklılık testleri azaldı.

Trabzon’da ise kamu dışında üniversiteye bireysel olarak hiçbir talep gelmedi.

Afetin ilk günlerindeki yaşanan tedirginlik gündelik kaygılara yenik düştü. Buna paralel olarak konutlarda karot testi başvuruları da hızla geriledi.

‘Talep patlaması vardı, deprem unutulunca yüzde 90 düştü’

KTÜ ‘Yapı Sağlığı İzleme Laboratuvarı’nda yapıların dayanıklılık testlerini yapan ve deprem bölgesinde bilimsel araştırmalarını sürdüren KTÜ İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Can Altunışık, İstanbul'da test taleplerindeki düşüşe dikkat çekti.

 Prof. Dr. Altunışık şunları söyledi:

"Türkiye Deprem Yönetmeliği’nin ilgili bölümünde binaların performans analizinin yapılıp depreme hazır olup olmadığının belirlenmesi gerekiyor. 6 Şubat depremlerinden sonra özellikle Türkiye’de depremin beklendiği önemli yerlerden olan İstanbul’da binaları depreme hazırlama konusunda kamu binaları ve konutların incelenmesi için talep patlaması vardı. Fakat depremin ilk başladığı günden bugüne kadar talepler yüzde 90 seviyesinde düştü. Bu da depremin birinci yılına girmeden halkımızın rahat şekilde depremi unuttuğu anlamına geliyor. Trabzon’da ise maalesef üniversitemize gelen talep sayısı sıfır”

‘Trabzon da risk altında’

 “Birçok kamu binasını değerlendirmeye başladık ama özel olarak halkın oturduğu binalarda apartman yönetmeliği veya kişinin talebi üzerine inceleme yaptığımız bina sayısı şu ana kadar maalesef sıfır. Bunun hızlı şekilde başlanıp devam etmesi ve desteklenmesi gerekiyor. Yoksa olası bir Erzincan, Bingöl depreminde Trabzon da önemli risk altında”

‘Korozyonlu bina, dolgu zemine inşa edilen yapılarda tehlike fazla’

"1992'de Erzincan depremini biz Trabzon’da yaşadık. Erzincan’da oluşabilecek bir depremde Trabzon’un etkilenmemesinin iddialı bir cümle olacağını düşünüyorum. Özellikle bodrum katı olan nemli bölgelerde, korozyona uğramış binalarda, dolgu zemin üzerine inşa edilen binalarda bu tehlikenin çok daha fazla olacağını düşünüyoruz”

‘Tüm yapı stokunu depreme hazır hale getirmeliyiz’

 “Trabzon ister istemez diğer bölgelere göre depremin daha az konuşulduğu illerden bir tanesi ama herhangi bir anda Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde insanların can ve mal kaybına neden olabilecek bir depremin oluşmasını bekleyebiliriz. ‘Orası güvenli, burası değil’ gibi demek artık Türkiye için çok geç kalınmış cümleler. Hep birlikte Türkiye’deki tüm yapı stokunu olası bir depreme hazır hale getirmeliyiz"

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110936/kahramanmaras-depremi-sonrasi-patlayan-yapi-testleri-sifira-indi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.