Şaban Sevinç'ten Devlet Bahçeli'nin 50+1 sözlerine ilişkin açıklama!

Şaban Sevinç, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin 50+1 değerlendirmesine ilişkin, "Devlet Bahçeli'nin bu defteri kapattığını düşünüyorum. 50+1’den vazgeçmemizi isteme diyor." dedi.
Ecem Çetin
|
21 Kasım 2023, Salı - 17:01
Şaban Sevinç'ten Devlet Bahçeli'nin 50+1 sözlerine ilişkin açıklama!

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli bugünkü TBMM Grup Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın '50+1' önerisine yönelik dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Ankara Masası Gündem Özel yayınında Gazeteci Fatih Atik'in sorularını yanıtlayan Gazeteci Şaban Sevinç, MHP Liderinin sözlerini değerlendirdi.

"Bahçeli defteri kapattı"

"Sayın Devlet Bahçeli'nin bu defteri kapattığını düşünüyorum" diyen Sevinç, " 50+1 tartışmasını kesin bir şekilde reddettiğini düşünüyorum. Nitekim “Muhtar seçmiyoruz cumhurbaşkanı seçiyoruz” diyerek 50+1’e ne kadar önem atfettiğini, 50+1’e nasıl bir meşruiyet yüklediğini net bir şekilde söyledi." dedi. 

Şaban Sevinç, şöyle devam etti; 

"Devlet Bahçeli 50+1’den vazgeçmemizi isteme diyor. Sayın Bahçeli neden 50+1’den vazgeçmek istemiyor, 1 güçlü cumhurbaşkanlığı sisteminin meşruiyetinin gerçekten toplumun yarıdan fazlasının desteği ile sağlanabileceğini düşündüğü için, demokratik bir anlayış gereği bundan vazgeçmek istemiyor olabilir. 2.’si siyasi gerekçe. Bundan vazgeçildiği zaman MHP’ye bir ihtiyaç kalmaz ve MHP’nin siyasette bir ağırlığı kalmaz"

"AK Parti’nin 50+1 için anayasa değişikliğine ihtiyacı var"

AK Parti ve MHP arasında iplerin kopmayacağını ifade eden Sevinç, "AK Parti’nin ‘50+1 den vazgeçelim’ i gerçekleştirebilmesi için anayasa değişikliğine ihtiyacı var. Bu zeminde anayasa değişikliğini kiminle yapacak. Zaten MHP ile beraberken bile gücü yetmiyor, 360’ı aşamıyor anayasayı değiştirmek için. Cumhuriyet Halk Partisi anayasa değişikliğine yanaşmayacak onu görüyoruz. Özgür Özel’in açıklamalarından o mesajı alıyoruz. İYİ Parti ile yapabilir mi? İYİ Parti şuanda çok ciddi bir iç tartışma yaşıyor istikrarsız bir görüntü veriyor. İYİ Parti ciddi konuları bu aşamada görüşebilecek durumda değil." ifadelerini kullandı. 

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110970/saban-sevincten-devlet-bahcelinin-501-sozlerine-iliskin-aciklama
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.