Türkiye ile Cezayir’den 12 anlaşma

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cezayirli mevkidaşı Tebbun, "Türkiye Cumhuriyeti ve Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Arasındaki Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi İkinci Toplantısı Ortak Bildirisi"ni imzaladı.
Mevlüt Peker
|
21 Kasım 2023, Salı - 18:13
Türkiye ile Cezayir’den 12 anlaşma

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, iki ülke arasında kapsamlı işbirliği anlaşmaları ve ortak bildiriyi imzaladılar. İki lider, Cezayir'deki toplantıda farklı alanlarda 12 işbirliği anlaşması imzalama sürecine tanıklık etti.

Çeşitli alanlarda iş birliği anlaşmaları

Anlaşmalar, dışişleri, kültür, turizm, sinematografi, çevre, ticaret ve sağlık gibi çeşitli alanlarda işbirliğini içeriyor. Dışişleri Bakanları Hakan Fidan ve Ahmed Attaf, beş farklı mutabakat zaptı ve anlaşma imzalarken, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve Cezayir Ticaret Bakanı Tayeb Zitouni, tüketici koruması ve tercihli ticaret anlaşmalarını imzaladılar.

Sağlık ve arşiv iş birlikleri

Sağlık Bakan Yardımcısı Tolga Tolunay ve Cezayir Sağlık Bakanlığı Genel Sekreteri Mohamed Talhi, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi ile Cezayir'deki "Ciddi Yanıklar" Uzman Hastane Kurumu arasında kardeş hastane anlaşmasını imzaladı. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Uğur Ünal ve Cezayir Arşivler Genel Müdür Vekili Sami Athmani-Merabout da arşivler arası işbirliği protokolü imzaladı.

Enerji ve uzay alanında anlaşmalar

BOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdulvahit Fidan ve Sonatrach Yönetim Kurulu Başkanı Rachid Hachichi, doğal gaz alışverişi ticari anlaşmasını imzalarken, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yusuf Kıraç ve Cezayir Uzay Ajansı Başkanı Azzeddine Oussedik, uzay kullanımı ve teknolojileri alanında işbirliği mutabakat zaptını imzaladı.

Medya alanında iş birliği

Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Karagöz ve Cezayir Haber Ajansı Genel Müdürü Samir Gaid, iki haber ajansı arasında işbirliği anlaşmasını imzaladı. Bu anlaşma, medya alanında iki ülke arasındaki işbirliğini güçlendiriyor.

İşbirliği Konseyi ikinci toplantısının önemi

Erdoğan ve Tebbun, "Türkiye Cumhuriyeti ve Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Arasındaki Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi İkinci Toplantısı" ortak bildirisine imza atarak, iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin derinleştirilmesini ve çeşitlendirilmesini amaçladıklarını vurguladılar. Bu toplantı, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi yönünde önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110978/turkiye-ile-cezayirden-12-anlasma
Etiketler: Cezayir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.