"Yüzde 50 artı bir oranını düşürmek bir çözüm değil"

Gazeteci Gürkan Zengin, "Cumhurbaşkanını "yüzde 50 artı 1" le seçmek, millî duruşu olmayan, hukûken meşrû ama siyaseten gayri meşrû unsurları seçimin kazanılmasında kilit hale getirdi" dedi.
Mevlüt Peker
|
21 Kasım 2023, Salı - 21:39
"Yüzde 50 artı bir oranını düşürmek bir çözüm değil"

Gürkan Zengin, sosyal medya platformu X’teki @Zengingurkan hesabından yaptığı paylaşımda “50+1” konusuna dikkat çekti.

İşte Gürkan Zengin’in o paylaşımı:

1- Cumhurbaşkanını "yüzde 50 artı 1" le seçmek, millî duruşu olmayan, hukûken meşrû ama siyaseten gayri meşrû unsurları seçimin kazanılmasında kilit hale getirdi.

Seçimi kazanmak için her yapıya her tavizi vermeye hazır bir muhalefet zihniyeti ortadayken bu tablonun yaratacağı riskler geçen seçimde görüldü.

2- İçinde PKK'ya veya öteki yasadışı yapılara müzâhir unsurların da  bulunabileceği bir blokun ileride pekalâ seçimi de kazanabileceğini, sistemin kilit noktalarının bu yapılara teslim edilebileceğini geçen seçim bize gösterdi.

3- Cumhurbaşkanının hangi amaca mâtuf olarak konuyu gündeme getirdiğini bilemiyoruz. Ancak yüzde 50 artı bir oranını düşürmek bir çözüm değil. Nihayet en yüksek oyu alanın seçileceği, yine "ittifaklar halinde" girilecek bir seçim olacak. Böyle bir zeminde oranı aşağıya çekmek anlamlı bir değişikliğe yol açmayacağı gibi bir de sonu gelmez "meşruiyet" tartışmalarına sebebiyet verecektir. 

Bir yanlış bir başka yanlışla düzeltilmez.

4- Bir gerçeklik olarak, Parlamenter sisteme dönüş tartışmalarını millet bitirmiştir. 

Kısa orta vadede yapılacak olan şey bugünkü alaturka, çarpık, denge denetleme mekanizmalarının bulunmadığı sistemde işlevsel değişiklikler yapmaktır. Başta yargı bağımsızlığı ve Meclis denetiminin  etkin hale getirilmesi olmak üzere yeni sistemi rehabilite edecek düzenlemelerin yapılması meseleyi önemli ölçüde halledecektir.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2110987/yuzde-50-arti-bir-oranini-dusurmek-bir-cozum-degil
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.