Adana’da sazan sarmalı ve oltama yöntemiyle 150 milyon TL vurgun

Adana'da, 'dijital sazan sarmalı' ve 'oltalama' yöntemiyle 374 kişiyi 150 milyon TL dolandıran şebeke üyeleri yakalandı. 5 kişi tutuklanırken 3 şüpheli adli kontrol şartıyla salıverildi.
Ersin Küçükbarak
|
11 Aralık 2023, Pazartesi - 13:03
Adana’da sazan sarmalı ve oltama yöntemiyle 150 milyon TL vurgun

Adana’da ünlü markaların internet sitelerini taklit edip 'oltama' yöntemi, araç alışverişi yapmak isteyenleri de 'dijital sazan sarmalı' yöntemiyle dolandıran şebeke polisin radarına takıldı.

İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri,  teknik ve fiziki takiple şebeke elemanlarını belirledi.

Ali B. ile kardeşi Bekir B.'nin yönettiği 10 kişilik şebekenin oltalama ve sazan sarmalı yöntemiyle ağlarına düşürdüğü 374 kişiyi yaklaşık 150 milyon TL dolandırdığını saptayan polis düğmeye bastı.

Operasyonda; Ali B. ve Bekir B. ile birlikte hareket ettiği belirlenen Murat D., Mehmet S., Vedat Ö., Mehmet Emin S., Murat T. ile İsa Y. gözaltına alındı.

Adreslerinde bulunamayan 2 şüpheliyi  yakalama çalışmaları sürüyor.

Araç, gayrimenkul ve kripto para almışlar

Şebekenin suçtan elde edilen parayı başta kripto para olmak üzere araç ve gayrimenkul alarak akladıkları anlaşıldı.

Polis, Ali ve Bekir B. kardeşlerin, dikkat çekmemek için mal varlıklarını yakın akrabalarının üzerine kaydettirdiğini belirledi.

Genelde asgari ücretle çalışan bu kişiler, gelirleri ile mal varlıkları arasındaki orantısızlık sayesinde kolaylıkla bulundu.

Mal varlıklarına tedbir kararı

Antalya'da tanıdıkları kuyumcu ve döviz büroları aracılığıyla, dolandırıcılıktan elde ettikleri paranın bir kısmını dolar ve euroya çeviren şebeke üyeleri bunları da güvenli gördükleri adreslerde sakladı.

Daha sonra o paralar gayrimenkul ya da kripto paraya çevrildi.

Operasyonda, şüphelilerin suçtan elde ettiği değerlendirilen 6 lüks araç, çok sayıda ev ve 22 bin 884 metrekare arsaya için mahkemeden tedbir kararı çıktı.

5 tutuklama

Şüpheliler emniyetteki sorgularında haklarındaki suçlamaları reddetti.

Ali B., Bekir B., Murat D., Mehmet S. ve Vedat Ö. Çıkarıldıkları mahkemece  tutuklanırken diğer 3 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2114082/adanada-sazan-sarmali-ve-oltama-yontemiyle-150-milyon-tl-vurgun
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.