Milyonlarca emekli ve asgari ücretliye kötü haber

Milyonlarca emekli ve asgari ücretli temmuz ayında yapılacak zammı bekliyordu. Millet Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Sinan Burhan Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynaklarından aldığı bilgiyi canlı yayında aktardı.
Afife Kaya
|
11 Haziran 2024, Salı - 00:19
Milyonlarca emekli ve asgari ücretliye kötü haber

Milyonlarca emekli ve asgari ücretli vatandaş, temmuz ayında yapılacak zam müjdesini beklerken hayal kırıklığına uğradı. Millet Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Sinan Burhan, Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynaklarından aldığı bilgiyi canlı yayında paylaştı.

Emeklilerin ve asgari ücretlilerin gözü, temmuz ayı zammına çevrilmiş durumdaydı. Ancak, Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerinden gelen bilgilere göre, temmuz ayındaki zam sadece enflasyon farkı olacak. Millet Haber Ajansı Yayın Yönetmeni Sinan Burhan, tv100 kanalında Gürkan Hacır'ın sunduğu programda, bu bilgiyi Taksim Meydanı'nda paylaştı.

Burhan, "Emekliler zam bekliyor. Ben Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüştüm. Sadece enflasyon farkı var. Refah payı, ilave bir iyileştirme söz konusu değil. Sadece enflasyon farkı temmuz ayında zam olarak gelecek. Asgari ücrete zam düşünülmüyor." ifadelerini kullandı.

Emekli maaşlarının ne kadar artacağı ise enflasyon oranlarına göre belirleniyor. Nisan ayı itibarıyla emeklilerin maaş zammı yüzde 18,72 olarak gerçekleşmişti. Piyasa katılımcıları anketlerine dayanarak yapılan tahminlere göre, temmuz ayında emekli maaşlarına yaklaşık yüzde 25 oranında bir zam yapılması bekleniyor.

Ocak ayında yapılan düzenleme ile memur emeklisi ile SSK ve Bağkur emeklileri arasındaki maaş farkı kapatılmıştı. Böylece tüm emeklilere yüzde 49,25 zam yapılmıştı. Ancak, temmuz ayında yapılacak zam sadece enflasyon farkıyla sınırlı kalacak.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2142757/milyonlarca-emekli-ve-asgari-ucretliye-kotu-haber
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.