Küresel piyasalar karışık seyrediyor

Küresel piyasalarda, ABD'de tüketici ve üretici enflasyonunun beklenenden düşük gelmesine rağmen karışık bir seyir izleniyor ve bugün yoğun veri gündemi yatırımcıların odağında yer alıyor.

AA
Kaynak AA
YAYINLAMA
14 Haziran 2024 09:07
GÜNCELLEME
14 Haziran 2024 09:30
Küresel piyasalar karışık seyrediyor
AA
Kaynak AA

ABD'de Çarşamba günü açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri, mayıs ayında aylık bazda değişmezken, yıllık bazda yüzde 3,3 artışla beklentilerin altında kaldı. Dün de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), mayısta aylık bazda yüzde 0,2 azalırken, yıllık bazda yüzde 2,2 artış göstererek piyasa tahminlerinin altında kaldı.

Enflasyonun yavaşlamasına rağmen ABD Merkez Bankası'nın (Fed) şahin tutumu, risk algısını yüksek tutuyor.

Ancak, dün açıklanan ÜFE verilerinin beklenenden hızlı yavaşlaması sonrası para piyasalarındaki fiyatlamalarda, bankanın eylülde faiz indirimine başlama olasılığı yüzde 74'e, kasımda ise yüzde 86'ya çıktı.

Fed yetkilileri bu yıl için bir faiz indirimi beklentisini korusa da, piyasalar olası bir indirimin ardından bankanın aralıkta ikinci bir indirim yapma olasılığını yüzde 90 olarak değerlendiriyor.

Analistler, ABD'de açıklanan verilerin, enflasyonla mücadele kapsamında sıkı duruşun sonuç vermeye başladığını belirterek, gelecekte açıklanacak makroekonomik verilerin ekonomide yavaşlama sinyalleri verip vermeyeceğinin izleneceğini ifade etti.

Bu gelişmelerin ardından ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi dün yüzde 4,23'e gerileyerek 1 Nisan'dan bu yana en düşük seviyesine ulaştı. Şu anda tahvil getirisi yüzde 4,27 seviyesinde.

Dolar endeksi dün yüzde 0,5 artışla 105,2 seviyesinden kapanırken, bugün de yükselişini sürdürerek 105,3'te seyrediyor.

Altının ons fiyatı dün yüzde 0,9 düşüşle 2.304 dolardan günü tamamlarken, şu anda yüzde 0,1 artışla 2.306 dolardan işlem görüyor.

Brent petrolün varil fiyatı dün yüzde 0,3 azalarak 81,9 dolardan kapanırken, bugün yüzde 0,3 artışla 82,1 dolardan işlem görüyor.

Öte yandan, pay piyasalarında dün Broadcom'un hisseleri, yapay zeka çiplerine yönelik gelir tahminlerini artırması ve hisse bölünmesiyle yüzde 12'den fazla değer kazandı.

Çip üreticisi Nvidia'nın hisseleri de yüzde 3'ten fazla yükseldi.

Tesla'nın hisseleri, CEO Elon Musk'un 56 milyar dolarlık maaş paketinin ve Teksas'a taşınma planlarının onaylanacağının duyurulması sonrası yaklaşık yüzde 3 arttı.

Apple, hafta içinde yeni yapay zeka hamlelerini duyurmasının ardından Microsoft'un piyasa değerini geçerek yeniden dünyanın en değerli şirketi oldu.

New York borsasında dün Nasdaq endeksi yüzde 0,34 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,23 artışla rekor seviyelerini tazelerken, Dow Jones endeksi yüzde 0,7 düşüş kaydetti. ABD endeks vadeli kontratları yeni güne karışık bir seyirle başladı.

Avrupa borsalarında dün satış ağırlıklı bir seyir izlenirken, bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde'ın yapacağı açıklamalar yatırımcıların odağında.

Analistler, ECB'nin Fed'den önce faiz indirimine başlamasına rağmen gelecekteki adımlarına ilişkin belirsizliğin sürdüğünü, banka yetkililerinin sözle yönlendirmelerinde ipuçları arandığını belirtiyor.

ECB üyesi Madis Muller dün, enflasyonun geçici olarak yeniden yükselme olasılığı olduğunu ve ücret artışlarının hala güçlü seviyede olduğunu ifade etti.

Dün yüzde 0,7 düşüşle 1,0740 seviyesinden kapanan euro/dolar paritesi, şu sıralarda önceki kapanışının hemen üzerinde bulunuyor.

Dün İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,63, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,99, Almanya'da DAX 40 endeksi yüzde 1,96 ve İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 2,18 düştü. Avrupa'da endeks vadeli kontratlar yeni güne karışık bir seyirle başladı.

Asya pay piyasalarında karışık bir seyir öne çıkarken, bugün Japonya Merkez Bankası (BoJ) politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0 ila yüzde 0,1 aralığında bıraktı.

Karar sonrası yapılan açıklamada, banka tahvil alımları konusunda Mart ayındaki kararlarına uyacağını belirtti.

Japonya ekonomisinin bazı kısımlarının zayıf kalmasına rağmen kısmen toparlandığı, kurumsal karların artmasıyla şirketlerin sabit yatırımlarında ılımlı bir artış trendi olduğu ifade edildi.

Hizmet fiyatlarındaki yumuşak artış nedeniyle enflasyonun yıllık olarak 2,0-2,5 aralığında kaldığı ve enflasyon beklentilerinin arttığı vurgulandı. Ülke ekonomisinin potansiyel büyüme oranının üzerinde büyümeye devam edeceği öngörüldü.

BoJ ayrıca, piyasa üyeleriyle gelecekte tahvil alımlarına ilişkin görüş alışverişinde bulunacağını ve toplantı zamanının banka tarafından açıklanacağını duyurdu.

Bugün Japonya'da açıklanan verilere göre, sanayi üretimi nisanda aylık yüzde 0,9 azalırken, kapasite kullanım oranı yüzde 0,3'e geriledi.

Bu gelişmelerin ardından dolar/yen paritesi yüzde 0,6 artışla 157,96 seviyesine çıktı.

Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,3 ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,3 artarken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,5 ve Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 0,8 düştü.

Yurt içinde ise dün alıcılı bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 2,23 artışla 10.391,89 puandan tamamladı. Bugün gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasa katılımcıları anketine çevrildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergide etkinlik ve adaleti artırmaya, kayıt dışılığı azaltmaya yönelik düzenlemeleri içeren paketin yakında TBMM'ye sunulacağını belirterek, "İlgili taraflardan gelen geri bildirimler doğrultusunda, borsaya yönelik taslak vergi çalışmasını yeniden değerlendirmek üzere bir süreliğine erteliyoruz." dedi.

Bu açıklamanın ardından Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) haziran vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat akşam seansında yaklaşık yüzde 1,3 yükseldi.


Dolar/TL, dün dalgalı bir seyir izleyerek günü yüzde 0,1 artışla 32,3143'ten tamamlarken, bugün bankalararası piyasada 32,5010 seviyesinden işlem görüyor.

Dün açıklanan verilere göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) toplam rezervleri, 7 Haziran haftasında 2 milyar 504 milyon dolar artarak 146 milyar 152 milyon dolarla rekor seviyeye ulaştı.

Yabancı yatırımcılar da 7 Haziran haftasında 540,8 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) alarak, 11 hafta üst üste alım yapmış ve DİBS stokunu Mart 2020'den bu yana en yüksek seviyeye çıkararak 10 milyar 615,8 milyon dolara yükseltmiş oldu.

BIST 100 endeksinde 10.600 ve 10.750 seviyeleri direnç, 10.300 ve 10.200 puan destek konumunda değerlendiriliyor.


Piyasalarda bugün takip edilecek veriler 

10.00 Türkiye, nisan ayı uluslararası yatırım pozisyonu

10.00 Türkiye, haziran ayı TCMB piyasa katılımcıları anketi

12.00 Euro Bölgesi, nisan ayı dış ticaret dengesi

17.00 ABD, haziran ayı Michigan tüketici güven endeksi

20.30 Euro Bölgesi, ECB Başkanı Lagarde'ın basın toplantısı

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.