ABD ile Ukrayna 10 yıllık savunma işbirliği anlaşması imzaladı

ABD Başkanı Joe Biden ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, İtalya’daki G7 Zirvesi sırasında, iki ülke arasında 10 yıllık yeni bir savunma işbirliği anlaşmasına imza attı.

AA
Kaynak AA
YAYINLAMA
14 Haziran 2024 09:48
GÜNCELLEME
14 Haziran 2024 10:29
ABD ile Ukrayna 10 yıllık savunma işbirliği anlaşması imzaladı
AA
Kaynak AA

İtalya'nın Fasano kentinde düzenlenen G7 Liderler Zirvesi’nde bir araya gelen Biden ve Zelenskiy, anlaşmayı duyurdukları ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında imzalanan 10 yıllık savunma işbirliği anlaşmasının, NATO'nun güvenliği ve Ukrayna'nın savunma kapasitesi açısından önemini vurgulayan iki lider, bu anlaşmanın bölgedeki istikrarı artıracağını belirtti.

Biden, anlaşmanın Rusya'nın finansal varlıklarının dondurulması ve bu fonun 50 milyar dolarının Ukrayna lehine kullanılmasını içeren kararı övdü. Bu fonun, Ukrayna'ya daha fazla destek sağlanması amacıyla kullanılacağını ifade etti.

"Amacımız, Ukrayna'nın uzun vadede savunma ve caydırıcılık kapasitesini artırmak, bu ülkenin gelecekteki tehditlere karşı kendini savunabilmesini sağlamaktır." diyen Biden, Amerikan askeri göndermeden, silah ve mühimmat gibi desteklerle Ukrayna'ya yardım edeceklerini belirtti.

Biden, imzalanan savunma anlaşmasının bir barış taahhüdü olduğunu ve bunun Birleşmiş Milletler Anlaşması ve ülkelerin egemenliği ilkesine uygun olduğunu vurguladı. Ayrıca, Rusya'nın saldırganlığına karşı Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceklerini, Moskova'ya yönelik yeni bir yaptırım paketi açıkladıklarını ve bu yöndeki adımların süreceğini söyledi.

Zelenskiy ise ABD’ye teşekkür ederek, bu anlaşmanın iki ülke arasındaki savunma işbirliğini daha derin ve nitelikli hale getireceğini ifade etti.

G7 Liderler Zirvesi’nde, Rusya Merkez Bankası'nın dondurulan varlıklarının faiz gelirlerini teminat olarak kullanarak, 2024 sonuna kadar Ukrayna'ya 50 milyar dolar kredi sağlanması kararı alındı.

Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başlangıcından bu yana Batı ülkeleri yaklaşık 300 milyar dolarlık Rus varlığını dondurdu. Bu varlıkların yaklaşık 200 milyar doları Avrupa Birliği ülkelerinde bulunuyor.

Dondurulan varlıklar her yıl milyarlarca dolar faiz geliri sağlıyor. G7 ülkeleri, başta ABD olmak üzere, bu geliri Ukrayna'yı desteklemek için kullanmak istiyor.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.