BESAR Açıkladı: Haziran ayında açlık sınırı belli oldu

Büro Emekçileri Sendikası Araştırma Merkezi (BESAR), Haziran ayında açıkladığı verilere göre Türkiye'de açlık ve yoksulluk sınırlarının dramatik bir şekilde yükseldiğini bildirdi. Rapora göre, dört kişilik bir memur ailesinin sağlıklı beslenme için gereken aylık harcama tutarı 25 bin 374 lira (açlık sınırı), bekar bir çalışanın ise yaşam maliyeti 30 bin 210 lira olarak hesaplandı. Yoksulluk sınırı ise aynı dört kişilik aile için 70 bin 253 lira olarak belirlendi.

AK
Afife Kaya Editör
YAYINLAMA
16 Haziran 2024 09:39
GÜNCELLEME
16 Haziran 2024 11:05
BESAR Açıkladı: Haziran ayında açlık sınırı belli oldu
AK
Afife Kaya Editör

Büro Emekçileri Sendikası Araştırma Merkezi (BESAR), Haziran ayı için açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı. Buna göre, dört kişilik bir memur ailesinin sağlıklı beslenmesi için gereken aylık harcama tutarı açlık sınırı olarak 25 bin 374 lira olarak belirlendi. Bekar bir çalışanın ise yaşam maliyeti 30 bin 210 lira olarak hesaplandı.

Yoksulluk sınırı ise dört kişilik bir ailenin gıda, giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık gibi zorunlu ihtiyaçlar için yapması gereken aylık harcamaların toplamı olarak 70 bin 253 lira olarak tespit edildi.

BESAR'ın verilerine göre, açlık sınırı bir önceki aya göre %4,22, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %88,05 artış gösterirken; yoksulluk sınırı %3,72 ve %59,94 artış kaydetti.

Asgari ücrete ilişkin zam beklentileri ise ekonomi yönetiminin Temmuz ayı zammına ilişkin kapıları kapattığını belirtmesiyle düşük kaldı. Memur ve emeklilerin Temmuz ayında yasal zamlarını alacakları ancak asgari ücretliye yönelik zam ihtimalinin neredeyse sıfır olduğu ifade edildi.

BESAR Genel Başkanı Özer Avanaş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Açlık sınırının üzerinde bir ücret beklentisi içinde olan bizleri bir kez daha haklı çıkardılar. Yaratılan krizin bedelini krizi büyütenler ödemelidir." şeklinde görüş belirtti.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.