Eylem Tok hakkında yeni bir gelişme ortaya çıktı

Yazar Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur, İstanbul'da bir trafik kazasına karıştıktan sonra ABD'ye kaçmışlardı. Timur Cihantimur'un kazada bir kişinin ölümüne neden olduğu belirtilirken, annesi Eylem Tok'un da suçluyu koruma suçlamasıyla Türkiye'den iadesi isteniyor. ABD'de yakalanan ikili, çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı ve Tok'un pasaportunun süresinin dolmasının ardından sınır dışı edilebileceği bildirildi.

AK
Afife Kaya Editör
YAYINLAMA
16 Haziran 2024 11:54
GÜNCELLEME
16 Haziran 2024 12:26
Eylem Tok hakkında yeni bir gelişme ortaya çıktı
AK
Afife Kaya Editör

ABD'nin Boston kentinde yakalanan Timur Cihantimur ve annesi, yazar Eylem Tok, çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı. İstanbul 7’nci Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklama kararı verilerek ABD'den iadesi istenen Tok hakkında yeni bir durum ortaya çıktı. Tok, iade sürecinin uzaması halinde ABD'den sınır dışı edilebilir.

İstanbul’da yaşanan bir trafik kazası sonucunda Oğuz Murat Aci’nin ölümüne neden olan Timur Cihantimur ve annesi Eylem Tok, olaydan 106 gün sonra ABD’de yakalandı. Oğlu ile birlikte önce Mısır’a, ardından ABD’ye kaçan Eylem Tok hakkında, İstanbul 7’nci Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklama kararı verilmiş ve ABD’den iadesi istenmişti.

Interpol aracılığıyla Türk polisi tarafından Tok ve oğlunun Miami’de olduğu bilgisi ABD makamlarına iletildi. ABD Adalet Bakanlığı’nın “Tok ve Cihantimur’un Florida yetki alanında yakalanabileceği” yargısına varmasının ardından Florida Savcılığı harekete geçti. Florida savcısının şikâyet dilekçesinde, “Türk yetkililer, Tok ve Cihantimur’un sahte pasaport ile Küba’ya kaçabileceği” uyarısı yer aldı.

Boston Polisi tarafından yakalanarak gözaltına alınan Tok ve Cihantimur, çıkarıldıkları mahkemede kaçma riski bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı. Cihantimur ve Eylem Tok’un tutukluluklarının gözden geçirileceği duruşmanın 18 Haziran Salı günü Boston’daki John Joseph Moakley Adliyesi’nde yapılacağı belirtildi.

"Seyahat Belgesi Geçersiz Kişi"

Cihantimur’un “taksirle öldürme ve yaralama”, 44 yaşındaki annesi Eylem Tok’un ise “suçluyu koruma” suçundan Türkiye’ye iadesi istenirken, oğlunu yurt dışına kaçıran anne Tok’la ilgili yeni bir durum ortaya çıktı. Hürriyet’te yer alan habere göre, Tok’un pasaport süresinin Kasım 2024’te dolacağı ve iade sürecinin uzaması halinde “Seyahat belgesi geçersiz kişi” statüsüne düşeceği kaydedildi. Bu durumda anne Tok, ABD tarafından deport (sınır dışı) edilebilir.

Ne Olmuştu?

Eyüpsultan’da 1 Mart’ta seyir halindeki 3 ATV aracından biri arızalanmış, yol kenarına çekilen arızalı araç tamir edilmeye çalışılırken aynı yönde ilerleyen iki araçtan biri buradaki 3 ATV’ye çarpmıştı. Yaralanan 5 kişiden Oğuz Murat Aci hayatını kaybetmişti. Kazaya neden olan 17 yaşındaki sürücü Timur Cihantimur’un, kaza yerine gelen annesi Eylem Tok’un aracıyla buradan uzaklaşarak önce Mısır’a, ardından da ABD’ye gittikleri tespit edilmişti.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.