Ersan Şen'den 'Eylem Tok' sorusuna yanıt: 'Şartlarda anlaşırsak olur'

Ceza hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen, yazar Eylem Tok'un oğlu Timur Cihantimur'un karıştığı trafik kazasıyla ilgili avukatlık teklifi üzerine, "Şartlarda anlaşırsak olur. Herkesin savunulmaya hakkı vardır. İnsanlar avukatları, temsil ettikleri kişilerle özdeşleştirmemeli" şeklinde açıklamalarda bulundu.

AK
Afife Kaya Editör
YAYINLAMA
16 Haziran 2024 12:29
GÜNCELLEME
16 Haziran 2024 12:47
Ersan Şen'den 'Eylem Tok' sorusuna yanıt: 'Şartlarda anlaşırsak olur'
AK
Afife Kaya Editör

İstanbul'un Eyüpsultan ilçesinde geçtiğimiz Şubat ayında yaşanan ve büyük yankı uyandıran trafik kazasıyla ilgili olarak, ceza hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen'den önemli açıklamalar geldi. Yazar Eylem Tok'un oğlu Timur Cihantimur'un karıştığı davayla ilgili olarak avukatlık teklifi gelmesi halinde nasıl bir tavır sergileyeceği sorulan Şen, "Şartlarda anlaşırsak olur. Herkesin savunulmaya hakkı vardır. İnsanlar avukatları, temsil ettiği kişilerle özdeşleştirmemeli" şeklinde konuştu.

Timur Cihantimur'un lüks otomobiliyle Oğuz Murat Aci'ya çarparak ölümüne, dört kişinin de yaralanmasına neden olduğu kazanın ardından, Eylem Tok oğlunu önce Mısır'a daha sonra ABD'ye kaçırmıştı. Ancak geçtiğimiz günlerde ABD'de gözaltına alınan Tok ve Cihantimur, tutuklanarak Türkiye'ye iade edildi.

Ersan Şen, TV100'de Kübra Par'ın sunduğu "Farklı Açılar" programında avukatların savunma görevi üzerine konuşurken, herkesin savunma hakkı olduğunu vurguladı ve toplumsal baskı nedeniyle bazı davaları alamadığını belirtti. Şen, "Herkesin bir gün avukata ihtiyacı var" diyerek, mesleğinin toplumsal önemine işaret etti.

Şen'in, Eylem Tok'un davasını alıp almayacağına dair soruya verdiği "Şartlarda anlaşırsak olur" yanıtıyla, avukatlık mesleğindeki prensiplerini ve savunma hakkının sınırlarını gösterdiği ifade edildi.

Gazeteci Nezvat Çiçek'in Şen'e yönelik "Bir davayı alırken, onu savunup savunamayacağınıza mı bakıyorsunuz?" sorusu üzerine ise Şen, "Herkesin savunmaya ve savunulmaya hakkı vardır. Aksi halde mahkeme kurmanın bir alemi yok" yanıtını verdi.

Ersan Şen, konuşmasında ayrıca geçmişte savunduğu isimlere ilişkin detay vermekten kaçınırken, "İnsanlar avukatları, temsil ettiği kişilerle özdeşleştirmemeli" uyarısında bulundu.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.