Bu ağrı kesicilere dikkat!

Avrupa İlaç Kurumu (EMA), metamizol içeren ağrı kesicilerin agranülositoz riski nedeniyle incelemeye alındığını duyurdu. Bu ilaçların AB genelinde ruhsatlarının askıya alınması veya iptal edilmesi olasılığı gündemde. EMA'nın güvenlik komitesi (PRAC), ilaçların fayda-risk dengesini değerlendirecek ve tavsiyelerini AB genelindeki kullanımı için sunacak.

Kay
Kaynak Kaynak: DHA
YAYINLAMA
16 Haziran 2024 15:54
GÜNCELLEME
16 Haziran 2024 15:41
Bu ağrı kesicilere dikkat!
Kay
Kaynak Kaynak: DHA

Avrupa İlaç Kurumu (EMA), agranülositoza neden olduğu tespit edilen metamizol içeren ağrı kesiciler hakkında önemli bir inceleme başlattı. 1920’lerden bu yana kullanılan bu ilaçların Avrupa Birliği genelinde ruhsatlarının askıya alınması veya iptal edilmesi gündemde.

EMA, Cuma günü yaptığı açıklamada, metamizol içeren ilaçların bilinen agranülositoz riskini en aza indirmek için alınan önlemlerin yeterince etkili olmayabileceği endişesiyle bu ilaçları mercek altına aldığını duyurdu. Açıklamada, "EMA'nın güvenlik komitesi (PRAC), AB'de farklı ruhsatlı kullanımlarında ruhsatlandırılmış tüm metamizol içeren ilaçlar için agranülositoz riskini ve mevcut risk minimizasyon önlemlerini gözden geçirecektir. Komite, agranülositozun ilaçların fayda-risk dengesi üzerindeki etkisini değerlendirecek ve AB genelinde ruhsatlarının devam ettirilmesi, değiştirilmesi, askıya alınması veya iptal edilmesi konusunda bir tavsiye yayınlayacaktır" denildi.

İlaç Listesi Yayınlandı

EMA, metamizol içeren ağrı kesicilerin Avrupa genelinde yaygın olarak kullanıldığını belirterek, bu ilaçların listesini de paylaştı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Metamizol içeren ilaçlar bir dizi AB ülkesinde ruhsatlandırılmıştır: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Macaristan, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya ve İspanya. Finlandiya'da ruhsatlı tek metamizol içeren ilaç geri çekilmektedir.

Bir dizi isim altında mevcutturlar: Afexil, Algifen, Algifen Neo, Algi-Mabo, Algocalmin, Algopyrin, Algozone, Alindor, Alkagin, Alvotor, Analgin, Benlek, Berlosin, Buscapina Compositum, Dialginum, Dolocalma, Flamborin, Gardan, Hexalgin, Locamin, Metagelan, Metalgial, Metamistad, Metamizol, Metapyrin, Natrijev, Nodoryl, Nofebran, Nolotil, Novalgin, Novalgina, Novalgine, Novaminsulfon, Novocalmin, Panalgorin, Piafen, Piralgin, Pyralgin, Pyralgina, Quarelin, Scopolan Compositum, Spasmalgon ve Tempalgin."

Agranülositoz Nedir?

Agranülositoz, vücutta ani ve sık gelişebilen tehlikeli bir lökopeni, yani akyuvar sayısının azalması durumudur. Agranülositoz, asemptomatik olabileceği gibi ani ateş ve boğaz ağrısı ile de kendini gösterebilir. Herhangi bir organın çok hızlı ilerleyen enfeksiyonu da olabilir. Lökositler eksik olduğundan, mikroskobik organizmalar hızla dolaşım sistemine girebilir ve sayılarını artırarak ölüm nedeni olabilir.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.