Sokak hayvanları düzenlemesi: Terk edenlerin cezası 10 kat artacak

AK Parti'nin sokak hayvanlarıyla ilgili yeni düzenlemesinde sona gelindi. Hayvanını terk edenlere verilen para cezasının 10 kat artırılarak 50 bin TL’ye çıkarılması öngörülüyor. Teklifte, saldırgan ve kuduz riski taşıyan köpeklerin toplanması, zararsız olanların ise kısırlaştırıldıktan sonra yerinde bırakılması gibi hükümler yer alıyor.

AK
Afife Kaya Editör
YAYINLAMA
16 Haziran 2024 15:23
GÜNCELLEME
16 Haziran 2024 15:29
Sokak hayvanları düzenlemesi: Terk edenlerin cezası 10 kat artacak
AK
Afife Kaya Editör

AK Parti’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı sokaktaki sahipsiz ve başıboş hayvanlarla ilgili düzenlemede sona gelindi. Hayvanını terk edenlere verilen para cezasının on kat artırılması ve 50 bin TL’ye çıkarılması öngörülüyor. Türkiye gündeminde uzun zamandır yer alan bu teklif, yakında yasalaşacak.

Mevcut 5199 sayılı Hayvan Hakları Koruma Kanunu’nun bazı maddelerinde değişiklik öngören düzenleme ile hayvanını terk edenlere verilen para cezası 5 bin TL’den 50 bin TL’ye çıkarılıyor.

Teklifte "sahipsiz sokak hayvanı" tanımı yapıldı ve sokaklardaki başıboş köpeklerin yakalanması ile kısırlaştırılması ile ilgili hükümler belirlendi.

Bu kapsamda, saldırgan hale gelmiş, anatomik yapısı bozulan ve kuduz riski taşıyan köpekler öncelikli olarak toplanacak ve barınaklara alınacak. NTV’de yer alan habere göre, rehabilite edilemeyen ve bir ay içinde sahiplendirilmeyen köpekler uyutulacak.

Mahallelerde bulunan vatandaşların bildiği, baktığı ve beslediği zararsız köpeklere ise eğer kısırlaştırılmışsa dokunulmayacak. Kısır olmayanlar ise kısırlaştırıldıktan sonra bulundukları yerde kalmaya devam edecek.

Teklif metnine eklenen maddelerle yeni para cezaları da gündeme gelecek. Son olarak Şanlıurfa’da yaşanan olayda olduğu gibi, sahipsiz hayvanları toplayıp başka bir ilçenin sınırlarına veya ormanlık alanlara bırakanlara hayvan başına 50 bin TL para cezası verilecek.

Yasanın "denetimle" ilgili maddesinde mahalli idarelerin görev alanları yeniden düzenlenecek. Tarım ve Orman Bakanlığı, sokak hayvanlarıyla ilgili bütçesini artıracak.

Teklifin Kurban Bayramı sonrası önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulması, ardından muhalefetle paylaşılması ve Meclis Başkanlığı’na verilmesi öngörülüyor.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.