Havalimanlarında yeni dönem geliyor: Uçağa binmenin kuralı değişecek

Sivil havacılık alanında önemli düzenlemeler getiren yeni yasa teklifi, Meclis Bayındırlık ve Ulaştırma Komisyonu'ndan geçti ve bayramdan sonra TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek. Teklif, havalimanlarındaki güvenlik uygulamalarını sıkılaştırarak, yolcuların ve eşyalarının elle aranmasını zorunlu hale getiriyor. Ayrıca, özel güvenlik görevlilerinin polis gözetiminde arama yapmalarını öngörüyor. Yasanın kabul edilmesi halinde, uluslararası standartlara uyum sağlanarak, havalimanı güvenliği artırılacak.

AK
Afife Kaya Editör
YAYINLAMA
17 Haziran 2024 12:30
GÜNCELLEME
17 Haziran 2024 13:24
Havalimanlarında yeni dönem geliyor: Uçağa binmenin kuralı değişecek
AK
Afife Kaya Editör

Sivil havacılık alanında önemli düzenlemeler getiren yasa teklifi, Meclis Bayındırlık ve Ulaştırma Komisyonu’ndan geçti. Yeni yasa teklifi, bayramdan sonra TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek. Teklifin kabul edilmesi halinde, havalimanı ve uçağa biniş kurallarında köklü değişiklikler yapılacak.

Yeni Düzenlemeler Neler Getiriyor?

Meclis'ten geçen teklif, havalimanlarındaki güvenlik uygulamaları ve denetimleri Uluslararası Sivil Havacılık Anlaşması olan Chicago Sözleşmesi'ndeki şartlara göre yeniden düzenliyor. Kurban Bayramı’nın ardından TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek olan teklif, kabul edilirse şu değişiklikler yürürlüğe girecek:

  • El İle Arama Zorunluluğu: Havalimanlarına ve hava araçlarına geçen tüm yolcular ve yanlarındaki eşyaları ile teknik cihazları gerektiğinde el ile kontrol edilip aranacak. Yolcular, kendilerinin ve eşyalarının elle aranmasını kabul etmedikleri takdirde havalimanı ve uçağa kabul edilmeyecek.
  • Polis Gözetiminde Güvenlik: Havacılık güvenlik önlemleri, polisin gözetiminde özel güvenlik görevlilerince de yerine getirilecek. Özel güvenlik görevlileri, polis gözetiminde kişilerin üstünü, eşya, bagaj, kargo ve mallarını teknik cihazlarla ve gerektiğinde elle arayabilecek.

Güvenlikte Yeni Standartlar

Yeni düzenlemelerle birlikte, güvenlik standartlarının daha da artırılması hedefleniyor. Yolcuların ve bagajlarının elle aranmasının zorunlu hale getirilmesi, havalimanı güvenlik kontrollerinde daha sıkı tedbirler alınmasını sağlayacak. Bu değişikliklerin, uluslararası standartlara uyum sağlamanın yanı sıra, iç güvenlik önlemlerini de güçlendireceği belirtiliyor.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.