Cumhurbaşkanı Erdoğan Enver İbrahim ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malezya Başbakanı Enver İbrahim ile yaptığı telefon görüşmesinde, Gazze’deki İsrail zulmü nedeniyle buruk geçen bayramdan bahsederek, İslam alemine huzur ve refah dileklerini iletti. Erdoğan, Malezya Başbakanı ve halkının Kurban Bayramı’nı tebrik etti.

AK
Afife Kaya Editör
YAYINLAMA
17 Haziran 2024 13:03
GÜNCELLEME
17 Haziran 2024 13:16
Cumhurbaşkanı Erdoğan Enver İbrahim ile görüştü
AK
Afife Kaya Editör

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malezya Başbakanı Enver İbrahim ile telefonda önemli bir görüşme gerçekleştirdi. İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede bayramın Gazze’deki İsrail zulmü nedeniyle buruk geçtiği belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam alemine huzur ve refah getirmesi temennisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca Malezya Başbakanı Enver İbrahim’in ve tüm Malezya halkının Kurban Bayramı’nı tebrik etti.

MALEZYA NEREDE?

Malezya devleti, güneydoğu Asya kıtasında yer alan bir ülkedir. Malezya'nın kuzeyinde Tayland, Kamboçya ve Vietnam bulunur. Güneyinde Endonezya yer alırken, kuzeybatısında Filipinler ile komşudur.

BAŞKENTİ NERESİ?

Üç federal toprak ve 13 eyaletten oluşan Malezya'nın başkenti, ülkenin en kalabalık şehri olan Kuala Lumpur'dur. Malezya, Batı Malezya ve Doğu Malezya olarak iki kısma ayrılır. Ülkede toplam 133 il bulunurken, başkentten sonra gelişen önemli şehirler arasında İpoh, George Town, Sibu, Kuehing ve Kota Kinabalu yer alır.

NÜFUSU NE KADAR?

Malezya'nın worldometers.info adresindeki tahmini verilerine göre nüfusu 34,308,525 kişiden oluşmaktadır. Nüfus sıralamasında dünyada 46. basamakta yer alan Malezya’nın son bir yıllık nüfus artış oranı %1.30 olarak belirlenmiştir.

RESMİ DİLİ NEDİR?

Malezya’nın resmi dili Malaycadır. Yerel halkın büyük bir kısmı İngilizce konuşabilmektedir. Ayrıca, Arapça, Tamilce, Hintçe ve Çince de etnik grup çeşitliliği nedeniyle ülkede konuşulan diller arasında yer almaktadır.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.