Cezaevinden çıkan cani bu kez de üvey annesini öldürüp babasını yaraladı, savcı ağırlaştırılmış müebbet istedi

Adana'da yaşanan trajik bir olayda, daha önce bacanağını öldüren ve cezaevinden denetimli serbestlikle çıkan İsmail Babat (37), üvey annesi Hürü Babat'ı (53) tüfekle öldürdü ve babası Rifat Babat'ı (63) yaraladı. Bu saldırıya yardımcı olduğu iddia edilen amcası Adil Babat (46) ile birlikte İsmail Babat hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açıldı.

DHA
Kaynak DHA
YAYINLAMA
17 Haziran 2024 13:08
GÜNCELLEME
17 Haziran 2024 13:17
Cezaevinden çıkan cani bu kez de üvey annesini öldürüp babasını yaraladı, savcı ağırlaştırılmış müebbet istedi
DHA
Kaynak DHA

Sarıçam ilçesi Cerenli Mahallesi'nde 2018 yılında emekli uzman çavuş olan bacanağı Nuri Özdemir’i (49) öldüren İsmail Babat, denetimli serbestlikle serbest bırakılmasının ardından, aile içi sorunlar nedeniyle babası ve üvey annesiyle sık sık tartışmalar yaşamaya başladı. 

21 Kasım 2023'te av tüfeğiyle pusu kurarak babası ve üvey annesini bekleyen Babat, babasının otomobilini gördüğünde tüfekle ateş açtı. Yaralanan çift, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı, ancak Hürü Babat hayatını kaybetti.

İsmail Babat'ın saldırıdan kısa bir süre önce sosyal medyada yaptığı paylaşımda, "İhanetin bedeli, ölümdür. Kalem kırılırsa, geri yapıştırırsın" sözleri dikkat çekti. Babat, olaydan iki gün sonra yakalanarak tutuklandı. 

Soruşturma sonucunda, Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianamede, İsmail Babat ve amcası Adil Babat'ın 'kadına karşı kasten öldürme' ve 'üstsoyu kasten öldürmeye teşebbüs' suçlarından yargılanmaları talep edildi. Ayrıca, olayda İsmail Babat'a yardım ettiği iddia edilen 17 yaşındaki A.B. hakkında da Adana Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

İddianamede, Babat ailesi arasında uzun süredir miras, muhtarlık seçimi ve ailevi nedenlerden kaynaklanan anlaşmazlıkların bulunduğu belirtildi. Olay günü Hürü Babat ve eşi Rifat Babat'ın dünürlerinin evine yemeğe gittikleri, dönüşte saldırıya uğradıkları ifade edildi. İddianamede, İsmail Babat'ın suçlamaları kabul ettiği ancak olay sırasında yalnız olduğunu, kimse ile plan yapmadığını belirttiği kaydedildi. Adil Babat ise olay saatinde evinde olduğunu söyleyerek suçlamaları reddetti.

Olay yerinde yapılan incelemede 14 adet boş av fişeği kartuşu bulundu. Uzmanlık raporuna göre, kartuşların 12 tanesinin İsmail Babat'ta ele geçirilen tüfekten atıldığı, 2 tanesinin ise farklı bir tüfekten atıldığı tespit edildi. İddianamede, olayda iki tüfek kullanıldığı ve şüphelilerin birlikte hareket ederek suçu işledikleri belirtildi. Sanıklar önümüzdeki günlerde mahkemede yargılanacak.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.