Altın almak isteyenler için net tarih verdi

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, bu hafta altın almak isteyen yatırımcılar için önemli bir tarih belirledi. Türkiye'de Kurban Bayramı tatili nedeniyle yurt içi piyasaların Perşembe gününe kadar kapalı olacağını söyleyen İslam Memiş, küresel piyasalarda da belirleyici veri akışının sakin geçeceğini öne sürdü.

AK
Afife Kaya Editör
YAYINLAMA
20 Haziran 2024 19:12
GÜNCELLEME
21 Haziran 2024 01:04
Altın almak isteyenler için net tarih verdi
AK
Afife Kaya Editör

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, bu hafta altın almak isteyenler için önemli bir tarih belirlediğini açıkladı. Yaptığı değerlendirmede, piyasalarda kar satışlarının başlayabileceğini vurgulayan İslam Memiş, yurt içi piyasaların Kurban Bayramı tatili nedeniyle Perşembe gününe kadar kapalı olacağını da dile getirdi.

Küresel piyasalarda ise önemli ekonomik verilerin bulunmayacağına dikkat çeken Memiş, haftanın takip edilmesi gereken noktalarını şu şekilde sıraladı:

  • Salı günü Avustralya Merkez Bankası'nın faiz kararı, Almanya'nın ZEW ekonomik hissiyatı ve ABD'den çekirdek perakende satışlar, kırmızı kitap, sanayi üretimi verileri önem taşıyor.
  • Çarşamba günü İngiltere'de TÜFE-ÜFE, Euro Bölgesi'nde cari denge verileri izlenecek.
  • Perşembe günü ise Çin'in kredi faiz oranı kararı, Almanya'dan ÜFE, Türkiye'den tüketici güven endeksi ve bütçe dengesi verileri ile İngiltere Merkez Bankası'nın faiz kararı piyasaların odak noktasında olacak.

İslam Memiş, geçen hafta altın ve gümüş fiyatlarında gözlemlenen toparlanmanın direnç seviyelerini aşamadığını belirtti. Bu hafta ise kar satışlarının görülebileceğini öngördü ve yatırımcıları özellikle Perşembe gününe kadar ons altını takip etmeye çağırdı.

Dolar/TL kurunda yaşanan yukarı yönlü hareketliliği de değerlendiren Memiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz açıklamalarının piyasalar üzerindeki etkilerini ele aldı. Borsa tarafında ise vergi konusunun netlik kazandığını ancak sorunun sadece ötelenmiş olduğunu belirtti.


Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.