Bakan Uraloğlu duyurdu: Elektronik mühür uygulaması başladı

e-imzadan sonra elektronik mühür uygulaması hizmete hazır. Yeni hizmeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu duyurdu. Elektronik mühür uygulamasını kimler kullanabilecek.

Kay
Kaynak Kaynak: AA
YAYINLAMA
17 Haziran 2024 13:25
GÜNCELLEME
17 Haziran 2024 13:56
Bakan Uraloğlu duyurdu: Elektronik mühür uygulaması başladı
Kay
Kaynak Kaynak: AA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, elektronik imza sonrası elektronik mühür uygulamasının hizmete hazır olduğunu duyurdu. Bakan Uraloğlu, "Çalışmalar tamamlandı" diyerek elektronik mühürün kullanımını açıkladı. Elektronik mühür uygulamasının tüzel kişilikler, yani şirketler, kuruluşlar ve kurumlar tarafından kullanılacağını belirtti.

Elektronik imzanın gerçek kişilere verildiğini ve kişinin ıslak imzasına denk olduğunu vurgulayan Uraloğlu, bu uygulamanın imza sahibinin kimliğinin doğrulanmasını ve imzalanan verinin bütünlüğünü sağladığını ifade etti.

Bakan, "Elektronik bir dokümanın tüzel kişi tarafından oluşturulduğunun ve kaynağının belirlenmesi, mühürlenen verinin bütünlüğü elektronik mühür ile sağlanacak. Kamu işlemlerinin dijitalleşmesi yanında, zaman, kağıt ve diğer kaynaklardan tasarruf sağlayacak, resmi evrak güvenliğini artıracak bir adımı daha atmış bulunuyoruz" dedi.

Uraloğlu ayrıca, Türkiye'de faaliyet gösteren 8 elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı olduğunu belirterek, düzenlenen yönetmelikle elektronik mühürlerin de bu sağlayıcılar tarafından verileceğini bildirdi. Gerekli hazırlık çalışmalarının tamamlandığını ve elektronik mühürün mali mühür yerine kullanılabileceği düzenlemelerinin yapıldığını da ekledi.

Bu yeni uygulama ile birlikte elektronik ortamda üretilen belgelerin hangi kurum ya da kuruluş tarafından oluşturulduğunun belirlenebileceği vurgulanırken, elektronik mühürün hem mali hem de kurumsal mühür olarak kullanılabileceği kaydedildi.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.