THK'nın 'Ateş Kuşları' orman yangınlarına karşı görev başında!

Aydın Didim'de Bafa Gölü'ne sert iniş yapan ve burun kısmı suya batan Türk Hava Kurumu'na (THK) ait uçağın yerine aynı tipteki yeni uçak göreve başladı. THK'ya ait 'Ateş Kuşları' adı verilen, 5'er ton su alma kapasiteli dört CL-215 tipi yangın söndürme uçağı, orman yangınlarına karşı acil müdahale için Bodrum-Milas Havalimanı'nda konuşlu bulunuyor.

DHA
Kaynak DHA
YAYINLAMA
17 Haziran 2024 13:24
GÜNCELLEME
17 Haziran 2024 13:35
THK'nın 'Ateş Kuşları' orman yangınlarına karşı görev başında!
DHA
Kaynak DHA

THK uçakları yeşil vatanı korumak için bu yaz görev başı yaptı.

Bu çerçevede, THK envanterindeki 4 adet CL-215 tipi yangın söndürme uçağı Bodrum-Milas Havalimanı'nda konuşlandı.

Ancak bu uçaklardan biri, önceki gün Aydın'ın Didim ilçesinde çıkan yangına müdahale çalışmasında Bafa Gölü'ne sert iniş yapınca burun kısmından su aldı.

Kırıma uğrayan uçağın yerine THK'da bakımları hızla tamamlanan aynı tipteki yeni uçak bölgeye gönderildi.

THK'nın 5'er ton su alma kapasitesine sahip uçakları, bölgede çıkan orman yangınlarına ihbar üzerinden sadece dakikalar sonra havadan müdahale edebiliyor.

'Seferberlik şeklinde çalışıyoruz'

THK Başkanı Kemal Yurtnaç, THK'nın CL-215 tipi uçaklarının, şu anda orman yangınları ile mücadelede görev yapan en büyük su alma kapasiteli uçaklar olduğunun altını çizdi.

 Ateş Kuşları verilen söndürme ekiplerinin pilotaj ve teknik ekibiyle her an göreve hazır olduğunu belirten Yurtnaç, tüm bakımların kendilerince büyük titizlikle yapıldığını ifade etti.

Yurtnaç, sıcakların aniden bastırmasıyla bu sene orman yangınlarının da bir anda başladığına dikkati çekerek seferberlik şeklinde Orman Genel Müdürlüğü'nün koordinesinde çalıştıklarını vurguladı.

'Dünyada kullanılan en verimli uçaklar'

Şu anda 4 yangın uçağının faal halde olduğunu anlatan Yurtnaç,  zaman içinde 2 uçağı daha aktif hale getirip 6 uçakla orman yangınlarıyla mücadelede yer almayı hedeflediklerini dile getirdi.

 Bu uçakların dünyada orman yangınlarında kullanılan en verimli uçaklar olduğu bilgisini paylaşan Yurtnaç, Orman Genel Müdürlüğü'nün de bir filo oluşturduğunu söyledi.

Yurtnaç, hep birlikte orman yangınlarıyla mücadele edeceklerini sözlerine ekledi.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.