AB, Rusya’ya uygulanan yaptırımların süresini uzattı

Avrupa Birliği (AB), Kırım ve Sivastopol'un Rusya tarafından yasa dışı ilhak edilmesi üzerine Rusya'ya yönelik uyguladığı yaptırımların süresini 23 Haziran 2025'e kadar uzattı.

AK
Afife Kaya Editör
YAYINLAMA
17 Haziran 2024 15:46
GÜNCELLEME
17 Haziran 2024 15:45
AB, Rusya’ya uygulanan yaptırımların süresini uzattı
AK
Afife Kaya Editör

Avrupa Birliği (AB), Kırım ve Sivastopol'un yasa dışı ilhak edilmesi sebebiyle Rusya'ya karşı uyguladığı yaptırımların süresini uzattı. AB Konseyi tarafından yapılan açıklamaya göre, kısıtlayıcı tedbirler 23 Haziran 2025 tarihine kadar devam edecek.

Bu kararla birlikte, AB vatandaşları ve şirketlerinin Kırım ve Sivastopol bölgelerinde faaliyet göstermeleri sınırlandırılmaya devam edecek. Kırım ve Sivastopol'den AB ülkelerine ürün ithalatı da yasaklanmış durumda.

AB vatandaşları ve şirketlerinin bu bölgelere yatırım yapmaları ile finansal hizmet sunmaları yasaklanırken, ulaşım, telekomünikasyon ve enerji sektörlerinde kullanılan bazı ürün ve teknolojilerin ihracatı da kısıtlanacak.

Özellikle petrol, doğal gaz, maden arama, çıkarma ve üretimine yönelik teknoloji sağlanması ve teknik destek verilmesi de yasaklar arasında bulunuyor.

Rusya, Mart 2014'te Kırım Özerk Cumhuriyeti'ni ve Sivastopol şehrini yasa dışı olarak ilhak etmişti. Bu olayın ardından AB, ABD ve bazı ülkeler Rusya'ya karşı yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.