Netanyahu'nun oğlundan İsrail ordusu ve İç Güvenlik Teşkilatına "ihanet" suçlaması

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun oğlu Yair Netanyahu’dan, ordu ve İsrail İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet'e (Şabak) 7 Ekim 2023 olayları ile ilgili "ihanet" suçlaması geldi.

AA
Kaynak AA-Ankara Masası
YAYINLAMA
17 Haziran 2024 16:17
GÜNCELLEME
17 Haziran 2024 16:42
Netanyahu'nun oğlundan İsrail ordusu ve İç Güvenlik Teşkilatına ''ihanet'' suçlaması
AA
Kaynak AA-Ankara Masası

Netanyahu, Kassam Tugayları’nın 7 Ekim saldırısı sonrası kendi koltuğunu sağlamlaştırmak uğruna soykırıma girişti.

Ancak siyasi çevreler savaşın sonunda ya da Netanyahu’nun Başbakanlıktan ayrılması halinde, önce bu güvenlik zafiyeti sebebiyle hesap vereceği görüşünü savunuyor.

Güvenlik Kabinesi’nin dağılması sonrası Gazze Kasabı olarak anılan İsrail Başbakanı’nın koltuğu daha ciddi şekilde sallanmaya başladı.

Tam da bu zamanlamada destek oğlundan geldi.

Yair Netanyahu, İsrail Yüksek Mahkemesi'nin dün, "7 Ekim'deki başarısızlıklarla" ilgili yürütülen soruşturmayı temmuz ayındaki duruşmaya kadar durdurma kararı almasına X hesabından sert tepki gösterdi.

"Neyi gizlemeye çalışıyorlar? İhanet yoksa neden dış ve bağımsız tarafların soruşturma yapmasından korkuyorlar?" diyen oğul Netanyahu,  7 Ekim'de Hava Kuvvetlerinin nerede olduğunu da sordu.

Yair Netanyahu, Devlet Soruşturma Komitesi'nin, bir Yüksek Mahkeme yargıcı tarafından yönetildiği ve bu nedenle sol için bir örtbas komitesi olarak kullanıldığını iddia etti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da İsrail ordusu ve İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet'e "güvenlik ve istihbarat zafiyeti" suçlamalarında bulunmuştu.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.