Kuzey Kore, Rusya ile stratejik ortaklık anlaşmasını "askeri ittifak" olarak görüyor

Kuzey Kore, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ziyaretinde imzalanan kapsamlı stratejik ortaklık anlaşmasını, Soğuk Savaş dönemindeki Sovyetler Birliği ile askeri ittifaka benzer bir "pakt" olarak niteledi.

AA
Kaynak AA
YAYINLAMA
20 Haziran 2024 10:33
GÜNCELLEME
20 Haziran 2024 10:55
Kuzey Kore, Rusya ile stratejik ortaklık anlaşmasını ''askeri ittifak'' olarak görüyor
AA
Kaynak AA

Kuzey Kore ajansı KCNA, dün imzalanan anlaşmanın detaylarını duyurdu.

Ajans, anlaşmaya göre,  iki ülkenin de "bir tarafın saldırıya uğraması halinde askeri yardım" ve "başka ülkelerle diğer tarafın çıkarları aleyhine anlaşma yapmama" taahhütleri verdiğini aktardı.

Rusya ve Kuzey Kore’den birisinin, tek bir ülke veya ülkeler grubunun işgali nedeniyle savaş durumuna girmesi halinde diğer tarafın, elindeki tüm imkânları seferber ederek askeri ve diğer yardımları gecikmeden yapacağı yönündeki düzenlemeyi paylaşan KCNA,  anlaşmadan "pakt" olarak söz etti.

KCNA, anlaşmanın iki tarafa da "başka ülkelerle diğer tarafın çıkarları aleyhine anlaşma yapmama" yükümlülüğü getirdiğine işaret etti.

Anlaşma, yeni bir askeri ittifak mı?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün Kuzey Kore'ye gerçekleştirdiği resmi ziyarette, iki ülke liderleri "kapsamlı stratejik ortaklık anlaşması"na  imza koymuştu.

Anlaşmayla, taraflardan biri saldırıya uğrarsa, diğerinin askeri yardımda bulunmayı taahhüt ettiğini dile getiren Putin, "ittifak" sözcüğünü kullanmamıştı.

Kuzey Kore lideri Kim ise anlaşmayı "pakt" olarak nitelemişti. Kim, ilişkilerin "yüksek ittifak" seviyesine yükseltildiğine dikkati çekmişti.

Soğuk Savaş sırasında 1961'de Dostluk ve Karşılıklı Yardım Anlaşması imzalayan Sovyetler Birliği ile Kuzey Kore, "otomatik askeri müdahale" olarak tanımlanan bir düzenlemeyi benimsemişti. Bu anlaşma da, bir tarafın saldırıya uğraması halinde diğer tarafın tereddütsüz asker ve yardım desteği sağlamasını öngörüyordu.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.