Mehmet Yılmaz: "Yeraltında bekleyen 300 milyar dolarlık altınımız var"

Türkiye Madenciler Derneği (TMD) Başkanı Mehmet Yılmaz, Türkiye'nin madencilik sektörüne dair önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz, Türkiye'de yapılan modelleme çalışmasına göre, altın madeninin potansiyelinin 6 bin 500 ton olduğunu belirterek, "Yeraltında bekleyen 5 bin ton altınımız var ve bunun değeri yaklaşık 300 milyar dolar" dedi.

EK
Ersin Küçükbarak Editör
YAYINLAMA
20 Haziran 2024 13:03
GÜNCELLEME
20 Haziran 2024 13:38
Mehmet Yılmaz: ''Yeraltında bekleyen 300 milyar dolarlık altınımız var''
EK
Ersin Küçükbarak Editör

Yılmaz, Ankara'da bir grup gazeteciyle gerçekleştirdiği toplantıda, madencilik sektörünün mevcut durumu ve geleceğine dair değerlendirmelerde bulundu.

Geçtiğimiz yıl altın ithalatının 31 milyar dolara ulaştığını belirten Yılmaz, aynı dönemde ihracatın 12 milyar dolar seviyesinde kaldığını ve bu alandaki ticaret açığının 19 milyar dolar olduğunu ifade etti. 

"Altın enflasyondan kurtuluşta rol oynayabilir"

Yılmaz, "Türkiye'nin altın üretimi, ekonomiyi enflasyonist etkiden kurtarma çabalarında önemli bir rol oynayabilir" dedi.

Yılmaz, Türkiye'deki altın rezervlerinin değerlendirilmesiyle ilgili şunları söyledi: 

"Türkiye'de 6 bin 500 ton metal altın potansiyeli bulunuyor. Bu rezervin 1500 tonunun yerini biliyoruz ve üretim yapıyoruz. Geriye kalan 5 bin tonun bugünkü değeri yaklaşık 300 milyar dolar. Ürettiğimiz altını Merkez Bankası'na satmak zorundayız. Merkez Bankası, altını bizden TL ile alıyor, bu da enflasyon üzerinde olumlu bir etki yaratıyor."

Madencilik ruhsatlarında büyük düşüş

Madencilik sektörünün yeni düzenlemelerle desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, madencilik izinlerinin hızlandırılması ve maden üretiminin artırılması için yeni düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Yılmaz, son 10 yılda madencilik arama ruhsatlarının sayısının 40 binden 5 bine düştüğünü de sözlerine ekledi.

"Yeşil Dönüşüm madencilik ihtiyacını 9'a katlayacak"

Yılmaz, madencilik sektörünün kendi kendini denetleyebilecek bağımsız mekanizmalar oluşturması gerektiğini vurguladı. Yeşil dönüşüm ile madenciliğe olan ihtiyacın artacağını belirten Yılmaz, "Yeşil dönüşüm ile maden ihtiyacı mevcut durumdan 9 kat artacak. Fosil yakıtlardan uzaklaşıp yenilenebilir enerji ve batarya üretimine yönelelim diyoruz. Bu, 9 kat daha fazla madencilik demek. Lityum, kobalt, nikel, bakır ve hatta altın bile daha fazla üretilmek zorunda" diye konuştu.

Bor madeni uç ürünlere dönüştürülmeli

Türkiye'nin dünya bor rezervlerinin yaklaşık yüzde 70'ine sahip olduğuna dikkat çeken Yılmaz, bor madeninin uç ürünlere dönüştürülmesi halinde Türkiye'nin bu alanda söz sahibi olabileceğini belirtti. "Ham borun tonu 300-500 dolar değerinde. Ara ürüne çevirdiğimizde fiyatı 4 bin dolara kadar çıkıyor. Cam ve zırh teknolojisi gibi alanlarda uç ürün üretebilirsek, bir ton ham borun değeri 500 bin dolara kadar yükseliyor" ifadelerini kullandı.

Yılmaz, bu potansiyelin değerlendirilmesiyle Türkiye'nin madencilik sektöründe büyük bir atılım yapabileceğini ve ekonomik katkısının önemli ölçüde artacağını vurguladı.


Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.