Bahşişlere de vergi geliyor iddiası gündem oldu

Sosyal medyada dolaşan bir belgeye göre Gelir İdaresi Başkanlığı'nın "bahşişlerden yüzde 10 vergi alınması" konusunda bir öneride bulunduğu iddia edildi. Bu iddia, kamuoyunda büyük yankı uyandırırken ekonomi profesörü Prof. Dr. Özgür Demirtaş'tan konu ile ilgili dikkat çekici bir yorum geldi.

AK
Afife Kaya Editör
YAYINLAMA
20 Haziran 2024 17:41
GÜNCELLEME
20 Haziran 2024 18:02
Bahşişlere de vergi geliyor iddiası gündem oldu
AK
Afife Kaya Editör

Sosyal medya platformlarında paylaşılan bir belge, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın bahşişlerden yüzde 10 vergi alınması yönünde bir teklif sunduğunu öne sürüyor. Bu iddia kısa sürede geniş bir kitle tarafından tartışılmaya başlandı. Ekonomi profesörü ve Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, iddialara ilişkin olarak basına yaptığı açıklamada, böyle bir uygulamayı doğru bulmadığını belirtti.

"DOĞRU BULMUYORUM"

Bahşiş alan kişilerin genellikle dar gelir grubunda olduğunu vurgulayan Demirtaş, “Bahşiş alan insanlar dar gelir grubunda. Bunu doğru bulmuyorum,” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Demirtaş, daha önce de çeşitli platformlarda Türkiye’nin tasarruf yapması gerektiğini savunmuş ve bu tasarrufun hükümetten başlaması gerektiğini dile getirmişti. Bahşişlerden yüzde 10 vergi alınmasına yönelik öneriyi de bu perspektiften değerlendiren Demirtaş, ekstra verginin dar gelirlilerden alınmasının yanlış olduğunu vurguladı.

"DAR GELİRLİLERDE ARAMAYIN"

Bahşişlerden yüzde 10 vergi alınması önerisini değerlendiren Demirtaş, aynı pozisyonunu koruyarak şunları söyledi: "Bahşiş alan insanlar dar gelir grubu. Ekonomi Bakanlığı’nın ekstra vergiyi dar gelirlilerde aramayı bırakması lazım."

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda ise görüşünü şu sözlerle noktaladı: “Farkında iseniz: Doğru uygulama gördüğüm zaman doğru, yanlış gördüğüm zaman yanlış diyorum.”


Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.