ABD, patriot sistemlerini sadece Ukrayna'ya gönderecek

Beyaz Saray, Patriot hava savunma sistemleri ve füzelerinin Avrupa'ya yönelik teslimatlarını durdurma kararı alarak, mevcut siparişleri yalnızca Ukrayna'ya yönlendirme planını açıkladı. Bu karar, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarına karşı Kiev'in savunmasını güçlendirmeyi hedefliyor. Diğer Avrupa ülkeleri ise şimdilik beklemek durumunda kalacak.

AK
Afife Kaya Editör
YAYINLAMA
20 Haziran 2024 20:22
GÜNCELLEME
20 Haziran 2024 20:28
ABD, patriot sistemlerini sadece Ukrayna'ya gönderecek
AK
Afife Kaya Editör

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın yönetimi, Patriot hava savunma sistemleri ve füzelerinin Avrupa'ya yönelik teslimatlarını durdurma kararı aldı ve mevcut siparişlerin yalnızca Ukrayna'ya yönlendirileceğini duyurdu. Bu karar, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarına karşı Kiev'in savunmasını güçlendirmeyi amaçlıyor.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Kiev, düzenli füze ve insansız hava aracı saldırılarına karşı NATO ve ABD'den gelen hava savunma sistemleriyle korunuyor. Biden yönetimi, bu çerçevede Ukrayna'nın savunma ihtiyaçlarını karşılayana kadar Patriot sistemlerinin Avrupa'ya yönlendirilmesini askıya aldı.

ABD'nin bu kararı, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski'nin de övgüsünü kazanmış durumda. Zelenski, Patriot sistemlerini "günümüzün en etkili hava savunma sistemleri" olarak nitelendiriyor ve bu sistemlerin Ukrayna'daki kritik altyapıyı ve hükümet binalarını koruma konusunda kritik rol oynadığını belirtiyor.

Biden yönetimi, Avrupa ülkelerinin Patriot sistemleri için beklemesi gerekeceğini açıklarken, kararın Kiev'e olan desteği ve Biden'ın Ukrayna'ya olan bağlılığını vurguladığını belirten yetkililerin ifadelerini aktardı. Diğer NATO üyeleri arasında yer alan Polonya, Romanya, İspanya ve Almanya'nın da aralarında bulunduğu ülkeler, şu anda Patriot sistemleri için beklemek durumunda.


Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.