Cumhurbaşkanı yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan yeni vergi düzenlemeleri açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, vergi adaletini güçlendirecek şekilde doğrudan vergilerin payının artırılacağı mesajı verdi.

EK
Ersin Küçükbarak Editör
YAYINLAMA
21 Haziran 2024 10:40
GÜNCELLEME
21 Haziran 2024 11:15
Cumhurbaşkanı yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan yeni vergi düzenlemeleri açıklaması
EK
Ersin Küçükbarak Editör

 Ak Parti, Orta vadeli Program çerçevesinde bir yandan tasarruf tedbirleriyle giderleri azaltma diğer yandan vergi paketleriyle gelirleri artırmaya çalışıyor.

Bu konuda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan kapsamlı bir değerlendirme geldi.

Yılmaz, X hesabından yaptığı paylaşımda, geçen yıl Orta Vadeli Program (OVP) hazırlık sürecinde; çalışan ve işveren kesim temsilcileri ile yaptıkları istişarelerde, vergi adaletini güçlendirecek şekilde doğrudan vergilerin payının artırılması önerisinde uzlaştıklarını hatırlattı.

2023 Eylül ayında ilan ettikleri OVP’de bu politikayı resmi dokümana dahil edip kamuoyu ile paylaştıklarına işaret eden Yılmaz, bir süredir hazırlıkları yapılan, etki analizleri tamamlandıktan sonra Meclis’in takdirine sunulacak olan vergi düzenleme taslaklarının, esas itibarıyla bu politikayı yansıttığını dile getirdi.

Yılmaz, teknik çalışmalarda doğal olarak çeşitli alternatiflerin değerlendirildiğini söyledi.

Çalışmalar tamamlanıp resmi bir teklif niteliği kazanmadan yapılacak yorumların, spekülasyondan öteye geçmeyeceğini aktaran Yılmaz, kaynağı şeffaf olmayan haberlere ve yetkili kişi ve kurumlar dışında yapılan paylaşımlara itibar edilmemesini istedi.

Cevdet Yılmaz, vergide adaleti artırırken enflasyonist yan etki oluşturmamayı, gelir dağılımını gözetmeyi, yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı korumayı hedeflediklerini vurguladı.

Harcama ve gelir tedbirleriyle mali dengelerde sağlanacak iyileşmenin, Haziran ayı ile başlayacak dezenflasyon dönemini destekleyeceğini anlatan Yılmaz, bunun da yıllık bazda trilyon Türk Lirası düzeyinde seyreden deprem harcamaları başta olmak üzere, kamu harcamalarını sağlıklı kaynaklarla finanse etme imkanı sunacağını ifade etti.

Yılmaz, böylece, kamunun borçlanma ihtiyacı ve faiz giderlerinin de azaltılmış olacağının altını çizdi.

 Bütçe açığının milli gelire oranı geçen yıl ortalarında 2023 yılı için yüzde 10 civarında tahmin edilirken, aldıkları tedbirler ile yüzde 5,2 olarak gerçekleştiğine işaret eden Yılmaz, geçici nitelikte olan deprem harcamaları hariç bütçe açığı oranının ise yüzde 1,6 olduğuna dikkati çekti.

Cevdet Yılmaz, 2024 yılı başında milli gelire oranla yüzde 6,4 olarak öngördükleri bütçe açığının, yılsonunda geçen yılki orana yakın düzeylerde gerçekleşmesi beklentisini paylaştı.

2025 yılında ise deprem harcamalarının azaldığı döneme girileceğini hatırlatan Yılmaz, bütçe açığının çok daha düşük seviyelere gerileyeceğini bildirdi.

Yılmaz, bir yandan bütçe açığını azaltırken, diğer yandan dış dengeyi iyileştirdiklerini anlattı.

Yılmaz şunları dile getirdi:

İhracat ve dış açıkta iyileşme


"Enflasyonda düşüş hızlanacak"

"Popülist söylemlerle hareket edenler çözüm adresi değil"


"Yaraların sarıldığı bir dönemden geçiyoruz"


Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.