DSÖ uyardı: ‘M çiçeği’ vakalarında artış

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Afrika'da "M çiçeği (mpox)" vakalarında yaşanan artış nedeniyle uyarıda bulunarak, artışın temel nedenlerinin belirlenmesi için yoğun araştırmalar yapılması çağrısında bulundu. DSÖ uzmanı Rosamund Lewis, özellikle Afrika'da vakaların artış gösterdiğini ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti gibi bazı ülkelerde ciddi salgınlar yaşandığını belirterek, salgının halk sağlığı için büyük bir tehdit oluşturduğunu vurguladı.

AK
Afife Kaya Editör
YAYINLAMA
25 Haziran 2024 18:40
GÜNCELLEME
08 Temmuz 2024 01:43
DSÖ uyardı: ‘M çiçeği’ vakalarında artış
AK
Afife Kaya Editör

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Afrika'da "M çiçeği (mpox)" vakalarında yaşanan artışa karşı uyarıda bulunarak, artışın temel nedenlerinin belirlenmesi için yoğun araştırmalar yapılması çağrısında bulundu. DSÖ’de M çiçeği virüsü alanında uzman olarak görev yapan Rosamund Lewis, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nin haftalık basın toplantısına çevrim içi katılarak önemli değerlendirmelerde bulundu.

Lewis, M çiçeği vakalarının artmaya devam etmesinin halk sağlığı için bir tehdit oluşturduğunu vurguladı ve yılbaşından bu yana dünya genelinde 3 bin 100’den fazla vaka rapor edildiğini belirtti.

Özellikle Afrika’da M Çiçeği Vakalarında Artış

"Yalnızca mayıs ayında 26 ülkeden yaklaşık 600 doğrulanmış vaka DSÖ’ye bildirildi," ifadesini kullanan Lewis, özellikle Afrika’da M çiçeği vakalarında artış yaşandığını vurguladı ve bunun temel nedenlerinin tespit edilmesi için yoğun araştırmalar yapılması gerektiğini belirtti.

Lewis, nisandan bu yana Güney Afrika’nın M çiçeği virüsünün bir varyantı olan “clad IIb” virüsüne bağlı 13 doğrulanmış vaka ve iki ölüm bildirildiğini açıkladı.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde Büyük Salgın

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin büyük bir salgınla karşı karşıya kalmaya devam ettiğini söyleyen Lewis, yalnızca 2024’te bildirilen 9 bin 291 M çiçeği vakasından 419’unun ölümle sonuçlandığını belirtti. Ayrıca, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde tespit edilen M çiçeği virüsü vakalarında ölüm oranının yaklaşık yüzde 5 olduğunu kaydetti.

Salgın nedeniyle daha çok çocukların yaşamını yitirdiğini belirten Lewis, Afrika’da M çiçeği vakalarında son zamanlarda görülen artışın ele alınmasının kritik bir ihtiyaç olduğunun altını çizdi.


Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.