Rusya'nın Ukrayna saldırısında bilanço ağırlaşıyor

Rusya'nın dün Ukrayna'ya düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 42'ye yükseldi. Kiev başta olmak üzere çeşitli şehirlerde gerçekleşen saldırılarda 4 çocuk da dahil olmak üzere 42 kişi yaşamını yitirdi. Saldırılarda ayrıca 190'dan fazla kişi yaralandı.

AK
Afife Kaya Editör
YAYINLAMA
09 Temmuz 2024 18:35
GÜNCELLEME
09 Temmuz 2024 18:42
Rusya'nın Ukrayna saldırısında bilanço ağırlaşıyor
AK
Afife Kaya Editör

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik son saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı acı bir şekilde artıyor. Ukrayna Ulusal Polisi'nin son verilerine göre, Rus ordusunun dün Kiev başta olmak üzere ülke genelinde gerçekleştirdiği saldırılarda can kaybı 42'ye yükseldi. Saldırılar sırasında 190'dan fazla kişi yaralandı.

Çocuk hastanesi hedef alındı

Rusya'nın saldırılarında Kiev'in yanı sıra Kryvyi Rih, Dnipro ve diğer şehirlerin de hedef alındığı bildirildi. En dikkat çekici saldırılardan biri Kiev'deki Okhmatdyt Çocuk Hastanesi'ne yönelik oldu. Hastanenin Rus Kh-101 seyir füzesiyle vurulması sonucunda 4 çocuk da dahil olmak üzere 42 kişi yaşamını yitirdi. Yaralıların durumu ise endişe verici.

Savaşın derinleşmesi ve sivillerin doğrudan hedef alınması uluslararası toplumda büyük endişe yaratırken, Rusya'nın saldırılarına karşı tepkiler de giderek artıyor. Ukrayna'nın savunma güçleri, sivilleri koruma ve ülkenin bütünlüğünü savunma çabalarını sürdürüyor.

Rusya-Ukrayna savaşı, 2022'de Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle başladı ve o zamandan beri bölgede büyük acı ve yıkım yarattı. Binlerce insan hayatını kaybetti, milyonlarca insan evini terk etmek zorunda kaldı. Ekonomik, politik ve insani krizler derinleşirken, uluslararası toplumun çabaları çatışmanın sona erdirilmesi ve barışçıl bir çözüm bulunması yönünde yoğunlaşıyor.

Ukrayna'nın NATO ve AB üyeleriyle dayanışması, bölgedeki istikrarı sağlamak ve Rusya'nın saldırgan politikalarına karşı durmak adına önemli bir rol oynuyor. Ancak, bölgedeki tansiyonun yükselmesi ve sivil kayıplarının artması, uluslararası toplumun müdahalesini ve çözüm bulma çabalarını daha da acil hale getiriyor.

Etiketler Rusya' ​Ukrayna
Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.