İngiltere'de rekor müslüman temsili: 25 milletvekili parlamentoda

İngiltere'de 4 Temmuz'da yapılan genel seçimlerde, ülkenin alt kanadı Avam Kamarası'na rekor sayıda Müslüman milletvekili seçildi. Toplam 25 Müslüman aday, İngiltere parlamentosunda yer alarak Müslümanların temsiliyetini önemli ölçüde artırdı. İşçi Partisi, özellikle Müslüman nüfusun yoğun olduğu bölgelerde güçlü bir performans sergileyerek seçimlerden zaferle çıktı ve yeni hükümeti kurma hakkı kazandı.

AK
Afife Kaya Editör
YAYINLAMA
10 Temmuz 2024 00:46
GÜNCELLEME
10 Temmuz 2024 00:49
İngiltere'de rekor müslüman temsili: 25 milletvekili parlamentoda
AK
Afife Kaya Editör

İngiltere, 4 Temmuz'da yapılan genel seçimlerle tarihi bir dönemece tanıklık etti. Ülkenin alt kanadı Avam Kamarası'na, 25 Müslüman milletvekili seçilerek rekor bir sayıya ulaşıldı. Bu seçimler aynı zamanda, azınlıkların en yüksek oranda temsil edildiği parlamentoyu oluşturdu.

Ülkede 2019 genel seçimlerinde 19, 2017 seçimlerinde ise 15 Müslüman milletvekili meclise girmişti. Ancak 4 Temmuz seçimleri, Müslümanların parlamentodaki etkisini önemli ölçüde artırdı ve toplamda 25 Müslüman aday milletvekili seçilmiş oldu.

Yaklaşık 3,5 milyon Müslümanın yaşadığı İngiltere'de, seçilen 25 Müslüman milletvekilinin partilere göre dağılımı şu şekilde gerçekleşti: İşçi Partisi'nden 18, Muhafazakar Parti'den 2 ve Liberal Demokrat Parti'den 1 milletvekili seçildi. Ayrıca bağımsız Gazze destekçisi adaylarından da 4 Müslüman milletvekili seçilerek çoğunluğu elde edenler arasında yer aldı.


Seçim sonuçlarına göre, İşçi Partisi özellikle Müslüman nüfusun yoğun olduğu bölgelerde güçlü bir performans sergiledi. Partinin adayları, ülkenin farklı bölgelerinden gelen destekle 25 Müslüman milletvekilinin büyük çoğunluğunu oluşturdu.

Seçimlerin dikkat çeken isimleri arasında, İngiltere'nin ilk Yemen kökenli milletvekili seçilen Abtisam Muhamed ve ülkenin ilk Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kökenli kadın milletvekili Nesil Çalışkan da bulunuyor. Ayrıca, İşçi Partisi'nden North Somerset milletvekili seçilen Sadik al-Hassan, 32 yıllık Muhafazakar Parti milletvekili Liam Fox'u seçimlerde yenilgiye uğratarak dikkatleri üzerine çekti.

İngiltere'de 4 Temmuz'daki genel seçimler, 14 yıllık Muhafazakar Parti iktidarının sona ermesine neden oldu. Muhafazakar Parti'nin 5 yıl önce 365 olan milletvekili sayısı 120'lere gerilerken, İşçi Partisi 650 sandalyeli Avam Kamarası'nda 411 sandalye kazanarak yeni hükümeti kurdu.

Etiketler ;İngiltere
Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.