Ehliyet sınavında sistem değişiyor

Ehliyet sınavı ve sürücü belgelerine yönelik düzenlemeye gidildi. Sürücü adaylarına park manevrasında iki deneme hakkı verilirken süre 40 dakika oldu.

O
Onur Çetinkaya Editör
YAYINLAMA
10 Temmuz 2024 09:45
GÜNCELLEME
10 Temmuz 2024 11:02
Ehliyet sınavında sistem değişiyor
O
Onur Çetinkaya Editör

Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Buna göre, direksiyon eğitimi dersi sınavları, il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin belirlediği ve ilgili mevzuata göre onay alınmış 2 farklı rotanın bulunduğu güzergahta yapılacak. 

Engelli kursiyerler kendi araçlarıyla girebilecek

Engelli kursiyerler için imkanlar fazlalaştırıldı. bununla birlikte engelli kursiyerler kendisine ait veya temin edeceği, standartlara ve engel durumuna uygun başka bir araç ile eğitim alarak sınavlara girebilecek.

Sınavlardan muaf tutulacak

Direksiyon eğitimi dersinin ilk 4 sınavı sonunda başarısız duruma düşenlerden, ikinci 4 sınav hakkını kullanmak üzere başka bir kursa nakil yapılabilecek. 

Teorik sınavlar sonucunda başarılı olan kursiyerlerden kendi isteğiyle kaydını sildirenler ile direksiyon eğitimi dersi sınavlarında başarısız duruma düşenler, 3 yıl içerisinde yeniden kursa kayıt yaptırdıklarında teorik eğitim ve sınavlardan muaf tutulacak.

Sınav saati ve süresi değişiyor

Sınavlarda başarı gösteren kursiyerler, elektronik ortamda düzenlenen Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Sertifikasını e-Devlet sistemi üzerinden alabilecek.

Sınavlar 07.00-18.00 yerine 07.00-21.00 saatleri arasında yapılacak ve her kursiyer için 35 dakikalık uygulama sınav süresi 40 dakika olacak.

Diğer yandan sınav günü toplantıda sınav yeri ve güzergahı kura çekimiyle belli olacak. 

Kursiyerlere ikinci imkan

Sınav esnasında kursiyerlerin geri park uygulamasında koniler arasına tek hamlede girememesi durumunda aynı hamleyi bir kez daha yapabilmelerine imkan tanınacak.

Direksiyon eğitimi dersi sınavı uygulama ve değerlendirme komisyonları, bir günde 12 kursiyer yerine 10 kursiyerin sınavını yapabilecek. 

2 yıl men cezası

Sürücü belgesi sınavlarına başkasının yerine girenler veya girmeye teşebbüs edenler ile kendi yerine başkasını sınava sokan veya buna teşebbüs edenlerin sınavlardan men süresi 2 yıldan 5 yıla çıkarıldı.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.