ABD Başkanı Biden savaşa çanak tutuyor! Ukrayna'ya yeni askeri destek

ABD Başkanı Joe Biden, NATO zirvesinin ilk gününde yaptığı konuşmada, Rusya'ya karşı Ukrayna'ya 'tarihi önemde bir destek' sağlayacaklarını açıkladı.

Kübra Şenal Editör
YAYINLAMA
10 Temmuz 2024 09:53
GÜNCELLEME
10 Temmuz 2024 10:51
ABD Başkanı Biden savaşa çanak tutuyor! Ukrayna'ya yeni askeri destek
Kübra Şenal Editör

ABD Başkanı Joe Biden, başkent Washington'da yapılan NATO Zirvesi'nde konuştu. İttifakın 75. yılının kutlandığı Andrew W. Mellon Oditoryumu'nda düzenlenen etkinlikte Joe Biden, NATO'nun hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu belirterek, bu yıl 23 müttefikin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın (GSYH) yüzde 2'sini savunmaya ayırdığını hatırlattı. Rusya-Ukrayna savaşına değinen Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "Ukrayna'da durmayacağını" hatırlatarak "Ancak şunu bilin ki, Ukrayna özellikle bizim ortak desteğimiz sayesinde Putin'i durduracaktır" ifadelerini kullandı.

"NATO'NUN DAĞILACAĞINI DÜŞÜNÜYORDU"

Ukrayna savaşından önce Putin'in NATO'nun dağılacağını düşündüğünü belirten Biden, "Bugün NATO tarihinde hiç olmadığı kadar güçlü" dedi. Ukrayna'nın bağımsızlığını koruyacağına dair inancını vurgulayan Biden, "Bu anlamsız savaş başladığında Ukrayna özgür bir ülkeydi. Bugün hala özgür bir ülke ve savaş sonunda Ukrayna özgür ve bağımsız bir ülke olarak kalmaya devam edecek" şeklinde konuştu. Biden, "Rusya galip gelemeyecek. Ukrayna kazanacak" şeklinde konuştu.

ABD VE AB SAVAŞA ÇANAK TUTUYOR

Biden konuşmasında, Ukrayna'ya yeni bir askeri destek paketi sağlayacaklarını açıkladı. Söz konusu desteğini şu ifadelerle aktardı:

"Bugün Ukrayna'ya hava savunması için tarihi önemde bir destek sağlayacağımızı duyurmak istiyorum. ABD, Almanya, Hollanda, Romanya ve İtalya, Ukrayna'ya ilave 5 stratejik hava savunma sistemi için teçhizat sağlayacak. Gelecek aylarda ise ABD ve ortakları, Ukrayna'ya onlarca ilave taktik hava savunma sistemi sağlayacak ve bu sayede Ukrayna şehirlerini Rus füzelerine karşı koyabilecek."


"ÜLKEYİ TERK EDİYORLAR"

Biden aynı zamanda Putin'in yürüttüğü savaştan Rusya'nın da zarar gördüğünü belirterek bu savaşta büyük kayıplar verdiğini söyledi. 350 binden fazla Rus askerinin öldüğünü, 1 milyonunun ise yaralandığını ifade ederek "Hiç kuşkunuz olmasın, Rusya bu savaşta başarısız oluyor" dedi. Biden konuşmasını, "Pek çok genç insan Rusya'da artık bir gelecek görmediği için ülkeyi terk ediyor" ifadeleriyle tamamladı.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.