CHP'de 15 Temmuz tasarrufu!

Etimesgut Belediyesi'nin 15 Temmuz kararı oldukça tartışıldı. CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol, konuya ilişkin Ankara Masası'na değerlendirmede bulundu.

Ecem Çetin Editör
YAYINLAMA
10 Temmuz 2024 13:58
GÜNCELLEME
10 Temmuz 2024 15:17
CHP'de 15 Temmuz tasarrufu!
Ecem Çetin Editör

Etimesgut Belediyesi, hain darbe girişiminin yıl dönümü olan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü için etkinlik düzenlememe kararı aldı. 

Kararda valilik ve kaymakamlığın çeşitli etkinlikler yapacağı, belediyenin etkinlik yapmamasının uygun olduğu ifade edildi. 

Bu karar Ankara siyasetinde oldukça tartışıldı. 

Ankara Masası, kararı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara İl Başkanı Ümit Erkol'a sordu. 

Erkol, “Valiliğin ve kaymakamlığın yaptığı programlar var, onlara katılım sağlayacağız. Kendimizin para harcayacağı program yapmayacağız. Mali harcama gerektiren bir program yapmayacağız gibi bir karar var.” ifadelerini kullandı. 

Belediyelere örgütlerin talimat vermediğini ifade eden CHP'li Erkol, kararları saygıyla karşıladıklarını söyledi. 

"Dolayısıyla birisi etkinlik yapsa ona da teşekkür eder katkı sunarız, yapmazsa ona da eline sağlık deriz. " diyen CHP Ankara İl Başkanı belediyelerin özerkliğine inandıklarını ifade ederek, "Böyle kamu vicdanını yaralayan bir şey olmadığı sürece belediyelerin özerkliğine helal getirecek bir davranış içerisinde değiliz.” dedi. 

Ankara İl Başkanlığı olarak da özel bir etkinlik yapmayacaklarını belirten Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Başkanı Ümit Erkol, şu ifadeleri kullandı;

"Genel Merkez bize bir talimat gönderir, tüm illerde yapılacak bir basın açıklaması benzer bir şey… Çoğu zaman iletiliyor. Genel merkezimizin tasarrufları doğrultusunda, genel stratejiye uygun pozisyonu alırız. Ama kendimiz özel bir şey planlamadık 15 Temmuz’la ilgili. Belediyelere de bugüne kadar, kimseye bir şey yapıyor musunuz? yapmıyor musunuz? Ne yapıyorsunuz sorularını doğrusu sormadık. Şu ana kadar bize genel merkezden de şöyle yapın ya da yapmayın diye bir şey gelmedi. Biz de böyle önemli, gündemi ilgilendiren konularda genel merkez tasarrufları dışında bir şey yapmıyoruz. Bu konuları genel merkezden bekliyoruz. Genel merkez nasıl bir karar alırsa ona uyuyoruz. Ama genel bütün ülkeyi bağlayan konularda genel merkezin alacağı tutum neyse biz ona paralel Ankara ilinde gerekeni yapıyoruz. Şu ana kadar bize özel bir şey gelmedi."

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.