Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez: "THY hissesi satma planımız yok"

Reuters haber ajansının THY ile ilgili iddialarına Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez'den yanıt geldi
Ankara Masası
|
03 Ekim 2020, Cumartesi - 15:43
Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez: "THY hissesi satma planımız yok"
Reuters haber ajansı, dün Türkiye Varlık Fonu'nun(TVF) Türk Hava Yolları (THY)'yi kurtarmak için para aradığını yazdı. Reuters'a konuşan bir kaynak ise ''THY'nin bir kurtarma programına ihtiyacının olduğu son derece açık, bu sermaye desteği ya da finansal destek olabilir'' dedi.

Bu iddialar üzerine THY yaptığı açıklamada ''Ortaklığımıza sermaye desteği verilmesi ya da finansman sağlanması amacıyla görüşmeler yapıldığı konusunda tarafımıza herhangi bir bilgi intikal etmemiştir.'' bilgisini paylaştı.Yazılanların art niyetli olduğunu düşünüyorum

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez bugün yaptığı açıklamada,
"THY'de yüzde 49,12'lik hisseye sahibiz. Bizim 1 tane bile THY hissesi satma planımız yoktur. Bunu net söylüyorum. Bunun anlaşılması lazım. Bu manipüle edilecek bir konu değildir. Yazılanların da art niyetli olduğunu düşünüyorum." dedi.

THY'nin dünyanın en önemli hava yolu şirketlerinin başında geldiğini vurgulayan Sönmez, son günlerde THY hakkında çıkan haberlere ilişkin TVF'nin Türk Hava Yolları hisselerini satmak gibi bir düşüncelerinin ve planlarının hiç olmadığını ve böyle bir durumun akıllarına dahi gelmediğini söyledi.
Sönmez, THY'nin kendi planlarını, gerekli nakit akışını ve finansman ihtiyacını başarılı bir şekilde yaptığını dile getirdi."THY'nin her zaman arkasındayız"

Pandemi döneminin havacılık sektörü için fırsat olduğunu ve insanların bunu gözden kaçırdığını söyleyen Sönmez, şöyle devam etti:

"THY, kargoda dünyada ilk beş şirket içine girmek üzere. Müthiş bir atılım içinde. THY'nin her zaman arkasındayız. Şu anda ortada herhangi bir plan yok, spekülasyonlar üzerinden de bizim bir şeyler söylememiz doğru olmaz. THY, pandemi sürecinde havacılık sektöründe kazanan oyunculardan biri olacaktır, bunu net söyleyebilirim. Global, ülkemizin bayrak taşıyıcısı olarak kazananlardan biri olacaktır. Türkiye Varlık Fonu da her zaman Türk Hava Yolları'nın arkasındadır ve desteğini sürdürecektir."

Sönmez, kendilerinin her daim THY'nin yanında olduklarını belirterek, "Bırakın hisse satmayı, 1 hisse bile satmak gibi bir planımız yok. Aklımızın köşesine gelmeyenler yazılıp çiziliyor. Bu yazılanlar iyi niyetin ötesindedir." dedi.

Türkiye Varlık Fonu olarak THY ile yakın mesai içinde olduklarını ve kendilerini aynı takımın birer parçası olarak gördüklerini belirten Sönmez, "En kötü senaryoya karşı da her zaman hazırlıklıyız. THY, pandemiden kazanan oyuncu olarak çıkacaktır." diyerek sözlerini tamamladı.


(AA)


http://www.ankaramasasi.com/haber/218413/turkiye-varlik-fonu-genel-muduru-zafer-sonmez-thy-hissesi-satma-planimiz-yok
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.