Pötürge’de deprem: 5.0 Can kaybı yok

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
05 Haziran 2020 23:31
Pötürge’de deprem: 5.0 Can kaybı yok
HM
Haber Merkezi Editör

Malatya’nın Pötürge ilçesindeki 5,0 büyüklüğünde depremde can ve mal kaybı yaşanmadı.

Malatya’nın Pötürge ilçesinde 5,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Depremde ölen ya da yaralanan olmadı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) verilerine göre,  yerin 4.6 kilometre derinliğindeki deprem Elazığ'da da kuvvetli hissedildi.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin şiddetini 5.3 olarak duyurdu.

Deprem çevre illerde hissedildi
Deprem, Malatya'nın yanı sıra Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Elazığ’da da hissedildi.

Malatya Valisi Aydın Baruş, Pütürge’deki depreme ilişkin şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk iletilmediğini araştırmaların sürdüğünü açıkladı.

Vatandaşlar sokaklara çıktı
Deprem sonrası vatandaşlar sokaklara çıktı. Depremi yaşayan Mehmet Duman, "Korkudan dolayı dışarı çıktık. Deprem iyi salladı” dedi.

Depremden dolayı dışarı çıktığını ifade eden bir başka kişi ise yaşadıklarını, “Ben evde yatıyordum. Deprem çok korkutucuydu. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun. Allah beterinden saklasın” diye anlattı.

“Bu depremi Sivrice sonrası artçı görmek gerekir, ama izlenmesi gereken bir yer”

Deprem sonrası CNN TÜRK'te değerlendirme yapan Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Sivrice depreminden sonra hem saha gözlemleri hem de artçı şoklardan gördüğümüz kadarıyla Sivrice ile Pötürge arasındaki yer kabuğunda bir rahatlama olduğu yani yer kabuğunun kırıldığı burayı etkilediğini artçı depremlerden anlıyoruz. Bu depremin şöyle bir özelliği var. Pütürge ile Sivrice arasında bir kırılma yaşandığı için burada uzun süreli bir deprem beklenmez. Arada kalan depremler artçı olarak kabul edilebilir. Bu deprem sanıyorum bölge halkı tarafından şiddetle hissedilmiştir. Türkiye’de yorgun binalarda bazı hasarlar meydana gelebiliyor. İzlenmesi gereken bir yer olarak ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.