RTÜK Spotify'a 72 saat süre verdi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK) Spotify uygulamasına erişim engeli uyarısı yapıldı. RTÜK, internet ortamında yayın lisansı olmadan yayın hizmeti yaptığını tespit ettiği, Spotify'a 72 saat süre tanıdı.
Zeliha Demirci
|
12 Ekim 2020, Pazartesi - 17:04
RTÜK Spotify'a 72 saat süre verdi

Müzik dinleme uygulaması olan, 2006 yılında kurulan Spotify, RTÜK tarafından uyarıldı. RTÜK’ten yapılan duyuruda, 'www.medyaporttv.com', 'ww.paylasfm.com', 'https://open.spotify.com' ve 'https://www.foxplay.com.tr/' internet sitelerinin, yayın lisansı almadan yayın hizmeti yaptığının tespit edildiği belirtildi.

RTÜK denetimine giren internet radyo ve televizyonlarından "Netflix", "Amazon Prime Video", "Mubi" gibi yayıncılar lisans için başvuru süreçlerini başlatırken, bazı kuruluşlar başvuruda bulunmadı. RTÜK'ten yapılan duyuruda belirtilen URL adresleri için 72 saat süre verildiği ifade edildi.

RTÜK erişim engellemesi talebinde bulunacak

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun resmi sayfasında yaptığı açıklamanın tam metni şu şekilde:

“Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin "İnternet ortamından yayın lisansı almadan yapılan yayın hizmetleri" başlıklı 10 uncu maddesi kapsamında;

İnternet ortamından yürütülen yayıncılık faaliyetine ilişkin olarak yayın lisansı başvurusunda bulunabileceği, başvuru talebini içeren dilekçesi ve eki taahhütname ile birlikte üç aya tekabül eden yayın lisans ücretini peşin olarak ödemesi halinde üç ay süresince yayınlarına devam edebileceği, belirtilen süre içerisinde internet ortamından yayın lisansı verilmesi işlemlerinin tamamlanmaması ve bu süre için de hesaplanacak yayın lisansı ücretini peşin olarak ödemesi halinde ilave üç ay daha yayın hizmetlerini sunabileceği, başvuru talebini içeren dilekçesiyle birlikte taahhütnameyi sunmaz ve üç aya tekabül eden yayın lisans ücretini peşin olarak ödemez veya yayın hizmetlerine bu duyuruyu müteakiben yetmiş iki saat içerisinde son vermez ise Üst Kurul tarafından 6112 sayılı Kanunun 29/A maddesinin ikinci fıkrası uyarınca sulh ceza hakiminden söz konusu yayınla ilgili olarak erişimin engellenmesi talebinde bulunulacağı ve ayrıca aynı Kanunun 33 üncü maddesinin birinci fıkrası uyarınca ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacağı, ihtar olunur.”

https://www.ankaramasasi.com/haber/241352/rtuk-spotifya-72-saat-sure-verdi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.