Rusya, Azerbaycan'ın Türkiye isteğini kabul etmedi

Rusya, Dağlık Karabağ'ın geleceğiyle ilgili yürütülen barış görüşmelerine Türkiye'nin de katılması önerisini reddetti.
Can Güvenir
|
13 Ekim 2020, Salı - 11:56
Rusya, Azerbaycan'ın Türkiye isteğini kabul etmedi
Rusya'nın başkenti Moskova'da Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ile ortak basın toplantısı düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov; Rusya, ABD ve Fransa'nın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı himayesi altında çözüm arayışına devam etmesi gerektiğini söyledi.

"Türkiye formatı değiştirmeyecek"

Lavrov, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ barış görüşmelerine Türkiye'nin de dahil olması talebinin görüşmelerin formatında bir değişikliğe yol açmasının öngörülmediğini söyledi. Ermenistan Dışişleri Bakanı Mnatsakanyan da, "Azerbaycan'a aktif destek veren Türkiye arabuluculuk yapamaz." dedi.

Aliyev ne demişti?

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise Dağlık Karabağ'a ilişkin müzakerelere Türkiye’nin de dahil edilmesi gerektiğinin altını çizerek şunları söylemişti:  "Türkiye, dünyada ve bölgede istikrar sağlayan bir role sahiptir. Türk liderliğinin açık tutumu sayesinde çatışmalara üçüncü tarafların müdahil olması engellendi. Bu nedenle, Türkiye çatışmaların sonlandırılması da dahil bölgemizde daha büyük bir role sahip olmalıdır. Türkiye'nin çatışmanın çözümünde önemli rol oynaması gerektiğine ve oynayacağına dair hiç şüphe yok. Bunun hukuki mi yoksa fiili mi olacağı ise teknik bir konudur. Çatışmayı çözmek istiyorsak, bu yeni bir formatta çözülmelidir.”
https://www.ankaramasasi.com/haber/242956/rusya-azerbaycanin-turkiye-istegini-kabul-etmedi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.