Bilim kurulu üyesi uyardı "böyle giderse karantina geri gelir"

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
08 Haziran 2020 10:15
Bilim kurulu üyesi uyardı ''böyle giderse karantina geri gelir''
HM
Haber Merkezi Editör

Koronavirüs salgınının başlamasından bu yana sokağa çıkma yasağının uygulanmadığı ilk hafta sonunda sosyal mesafe kuralları hiçe sayıldı. Bilim Kurulu üyesi Serap Şimşek Yavuz'a göre bu şekilde dikkatsiz davranılmaya devam edilirse karantina günlerine geri dönmek kaçınılmaz olacak.

Hafta sonu Türkiye'nin pek çok noktasından kalabalık gruplar halinde sosyalleşen vatandaşların görüntüleri gelmişti. Sosyal mesafe kurallarına uyulmayan ve maskesiz pek çok kişinin bulunduğu bu görüntülerin ardından uzmanlardan uyarı geldi.

BBC Türkçe'ye konuşan Bilim Kurulu üyelerinden Serap Şimşek Yavuz, dikkat edilmemesi durumunda karantina günlerine geri dönülebileceğini söyledi,

Yavuz, "Daha önce yaptığımız uyarılar hâlâ geçerli. Açık havada olunması bir şeyi değiştirmez, sosyal mesafeye uyulmalı ve maske gibi önlemler alınmalı. O kadar kalabalığın yakın teması iyi değil. Semptomu olmayan taşıyıcı insanlar da var. Yeni normal dönemde kısıtlı şekilde bir araya gelinebilir ancak önlemlerin alınması gerekiyor" dedi.

Yavuz "Düğün, nişan, taziye gibi durumlara dikkat edilmeli. İnsanlarda karantina sürecinden gelen bir sosyal yorgunluk var ancak dikkat edilmezse tekrar eski sayılara ulaşabiliriz ve tekrar karantina sürecine dönebiliriz" diye ekledi.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.